Nemocnice překonala dluhy a prosperuje

Devatenáct miliónů korun v minusu. Tak před deseti lety po privatizaci státního zařízení začínala soukromá Městská nemocnice Plzeň. Nyní má špitál, který v listopadu slaví první kulatiny, vyrovnaný rozpočet a s 380 lůžky je plnohodnotnou konkurencí nemocnicím financovaným ze státní kasy…

Soukromý špitál v Plzni je po 10 letech moderním pracovištěm

„Nejen, že jsme nemocnici vyvedli z dluhů, ale také jsme proinvestovali další desítky miliónů na nové přístroje, zmodernizování pokojů a nová oddělení,“ řekl Miroslav Mach, ředitel majoritního akcionáře nemocnice společnosti Privamed.

Do ní na startu vložil svůj kapitál i současný hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann (ODS), ve vedení je nyní jeho bratr Jaroslav.

„V první fázi po privatizaci byla nejdůležitější restrukturalizace pracovníků. Propouštěli jsme asi 20 přebytečných zaměstnanců z řad pomocného personálu. Naopak nemocnici se podařilo získat několik nových specializovaných lékařů, kteří zvedli úroveň péče o pacienty,“ popsal Mach.

V současnosti se špitál v Kotíkovské ulici může pochlubit moderní kuchyní, mezi 15 obory jsou i nová oddělení lékařské mikrobiologie, alergologie nebo klinické imunologie.

„Více jak 30 miliónů jsme investovali do CT a rekonstrukce rentgenu, stavby sociálních zařízení na pokojích nebo přednáškového sálu,“ doplnil ředitel. Pacientům Privamed v rámci základního pojištění nabízí půjčování barevných televizí nebo telefony u lůžka.

Pýchou je jedna z největších léčeben dlouhodobě nemocných v kraji s dvěma stovkami lůžek a oddělení klinické biochemie a hematologie, které zvládne za hodinu až 1600 biochemických vyšetření a 200 imunochemických testů a pracuje i pro další nemocnice v regionu.

Vše probíhá elektronicky a partnerské ordinace dostávají výsledky testů e-mailem. „Na nemocnici našich rozměrů je toto pracoviště na špičkové evropské úrovni,“ řekl Mach. Na špičkové úrovni je i přístroj umožňující vyšetření lidem trpícím řídnutím kostí.

Společnost vlastnící zařízení plánuje další investice. V prvním pololetí příštího roku má začít fungovat špičková magnetická rezonance. „V plánu je rekonstrukce dalších pokojů včetně samostatného sociálního zařízení a koupelen, rekonstrukce ambulancí a centrálního příjmu a postupné budování nadstandardních pokojů. Těch má nemocnice zatím sedm,“ dodal Mach.

Václav Kozák,

Právo – Regionální mutace

Nemocnice překonala dluhy a prosperuje
Ohodnoťte tento článek!