Nemocnice prodávala načerno

Titulní obrázek

Bez jakéhokoli povolení prodala za miliony korun lékárna ústecké Masarykovy nemocnice léky pražské soukromé firmě. Tím zřejmě porušila zákon. Na lékárnu si posvítil Státní úřad pro kontrolu léčiv. Vedení Krajské zdravotní, pod kterou Masarykova nemocnice spadá, však tvrdí, že se jednalo o jednorázovou akci a žádné povolení prý nepotřebovala…

Kontrola lékárny se uskutečnila v pátek. „Stále probíhá šetření,“ řekla včera mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková s tím, že o zahájení správního řízení rozhodnou v září. Nemocnici hrozí pokuta v řádu stovek tisíc korun. Ústav se celou věcí zabývá, protože má podezření na porušení zákona o léčivech.

Nemocnice prodala léky pražské firmě Manta Medica. Přitom k další distribuci nemá vůbec žádné povolení. Ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt řekl, že to byla zcela jednorázová akce, která proběhla v první polovině dubna tohoto roku.

„Jednalo se o necelých šest milionů korun a byl to předprodej nadbytečný zásob mezi lékárnami. Na to podle našeho názoru žádné povolení nepotřebujeme,“ uvedl Reichelt. Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs podotkl, že vztahovat předprodej léků na distribuci celého kamionu s léčivy je odvážné. „Tohle zavání obcházením zákona o léčivech,“ dodal Krebs.

Podle něj ústecká nemocnice povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv potřebovala. Mluvčí Krajké zdravotní Jiří Vondra sdělil, že aktivita lékárny souvisela se stabilizačními postupy v souvislosti s negativními ekonomickými ukazateli, se kterými se zařízení potýká.

„Odprodej fakturačně probíhal v rozmezí dvou kalendářních měsíců,“ uvedl Vondra. Ředitel Reichelt sdělil, že k prodeji léků došlo pouze v dubnu. „Kdyby se to opakovalo, tak mi nějaké povolení bylo potřeba,“ dodal. Vedení Krajské zdravotní zároveň odmítá spekulace o nepovolených obchodech s léčivy. Deník však má k dispozici dvě faktury, podle kterých vedení Krajské zdravotní prodalo pražské firmě Manta Medica léky celkem za 10,3 milionu korun.

Jedna je vystavena 8. dubna, druhá 13. června. Jednatel distribuční společnosti Manta Medica Jan Fišer serveru Aktuálně.cz řekl, že léky prodává lékárnám i dalším odběratelům. Léčiva však mohou končit také v zahraničí. Masarykova nemocnice dodala například jedno balení léku Sortis za 317 korun.

V internetové nabídce pro Německo se nabízí za bezmála dva tisíce korun. Micardis se prodal za 208 korun. Pacienti u našich západních sousedů za něj zaplatí 40 eur, tedy zhruba tisícovku. Vedení Krajské zdravotní zatím neví, zda z prodeje léků vyvodí důsledky. „Musíme počkat, jestli bude provedeno šetření ze strany Ústavu pro kontrolu léčiv. Na základě výsledku bychom z toho něco vyvodili,“ uvedl Reichelt. Ostré kritici vedení pěti nemocnic sloučených pod Krajskou zdravotní čelí také za pronájem laboratoří.

Radek Nohl, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!