Nemocnice Prostějov získala nové dárce krve, přesto jich má málo

Nemocnice Prostějov loni získala téměř tři stovky nových dárců krve, kterých bylo ve srovnání s rokem 2012 o pět desítek víc, přesto se stále potýká s jejich nedostatkem. Celkem nyní prostějovská transfuzní stanice eviduje 2111 dárců, kteří jsou připraveni v případě nedostatku některé z krevních skupin tuto nejcennější tekutinu darovat. Nemocnice Prostějov patří do skupiny Agel.

Mluvčí společnosti Agel Hana Szotkowská ČTK řekla, že do Nemocnice Prostějov loni přišlo poprvé darovat krev 296 lidí, kterých bylo meziročně o 54 více. „Přestože se nemocnici podařilo získat v loňském roce víc prvodárců, není situace zdaleka ideální. Počty prvodárců totiž nejsou schopny pokrýt nárůst odběrů a s tím spojenou rostoucí spotřebu krve a plazmy,“ uvedla.

Vedoucí lékař prostějovské transfuzní stanice Jiří Šlézar upozornil, že klesá zájem mladých lidí o dárcovství krve a plazmy, takže dárcovská základna postupně stárne. „Doba šla kupředu a došlo tak k celkovému posunutí hodnot mladých lidí. Řada z nich cestuje, často v takzvaných endemicky rizikových oblastech. Mnoho mladých lidí trpí na různé alergie, mají tetování či piercing, což je často na určitou dobu vylučuje z možného darování,“ podotkl Šlézar.

Pokles počtu dárců krve je podle něj způsoben také neochotou některých zaměstnavatelů a firem uvolňovat své zaměstnance. „Ti pak mohou chodit k odběrům pouze ve svém osobním volnu,“ uvedl Šlézar. Přestože se nemocnici daří získávat nové prvodárce, tak bojuje s klesajícím počtem pravidelných dárců. „Udržet počty odběru se nám daří se stále menším počtem pravidelných dárců. Zvyšuje se tak frekvence jejich odběrů, a to na maximálně přípustnou mez. Hledáme tak nyní možnosti, jak mladé lidi k darování krve a plazmy víc motivovat,“ dodal šéflékař transfuzní stanice.

Zdravotníci transfuzního oddělení prostějovské nemocnice loni provedli celkem 3583 odběrů krve a 2102 odběrů plazmy. Odebraná krev je využívána při operacích a těžkých porodech, pooperačních komplikacích, pro zraněné při dopravních a jiných nehodách nebo pro lidi s poruchami srážlivosti a nádorovými onemocněními. „Jen pro představu, jeden pacient může během své léčby spotřebovat krev až od třiceti dárců,“ upozornila mluvčí.

Nemocnice Přerov, která také patří do skupiny Agel, loni získala 348 prvodárců a celkem nyní eviduje 2229 dárců. Také přerovská nemocnice pozoruje klesající zájem mladých lidí o darování krve. S nedostatkem nových dárců krve se v posledních letech potýká také Fakultní nemocnice v Olomouci. Například předloni na její transfuzní stanici přišlo poprvé darovat krev pouze 800 lidí, což je nejméně v historii. Fakultní nemocnice se proto rozhodla spustit propagační kampaň, pomocí které chce přilákat nové dárce zejména z řad mladých lidí.

Ohodnoťte tento článek!