Přejít na obsah

Nemocnice ruší oddělení a propustí desítky lidí

zpět
2.11.2007

Nový majitel berounské nemocnice, kterým je společnost Jessenia, hodlá od nového roku změnit charakter poskytovaných služeb. Na konci letošního roku končí provoz gynekologického, chirurgického a patologického oddělení...

Obyvatelé Berouna i spádových obcí musí od ledna na vážnější chirurgické zákroky do hořovické nemocnice. V berounské nemocnici se ruší chirurgické, gynekologické a patologické oddělení.

Nový majitel berounské nemocnice, kterým je společnost Jessenia, hodlá od nového roku změnit charakter poskytovaných služeb. Na konci letošního roku končí provoz gynekologického, chirurgického a patologického oddělení.

Atmosféra je velmi vypjatá

Berounskou nemocnici musí opustit desítky zaměstnanců. Jen na chirurgickém oddělení jich v současné době pracuje 90. „Mnozí nečekali, až dostanou výpověď, a odešli pracovat do Motola a jiných pražských nemocnic. Atmosféra v nemocnici je už delší dobu hodně napjatá. Nikdo neví, co ho čeká,“ okomentovala současnou situaci v nemocnici zaměstnankyně, která si nepřála být jmenována. Podle většinového vlastníka firmy Jessenia Sotiriose Zavalianise není jejich vinou, že gynekologické a chirurgické oddělení končí. „To už bylo jasně dáno při výběrovém řízení. My bychom naopak rádi provozovali velkou a moderní chirurgii. Pojišťovny nám ale neobnoví smlouvu. V nemocnici tak zůstane interní oddělení, léčebněrehabilitační oddělení a LDN. Kromě toho chceme provozovat jednodenní chirurgii. To znamená, že pacientovi například odoperujeme kýlu a on v nemocnici stráví den či dva. Pak ho propustí domů,“ upozornil Sotirios Zavalianis.

Nemocnice prodělává miliony

Obyvatelé Berouna a spádových obcí tak musí od nového roku na rozsáhlejší chirurgický zákrok do hořovické či jiné nemocnice v okolí. A to i přesto, že poslanec David Rath na Dnu s Deníkem, který Berounský deník v Berouně pořádal 4. dubna, nabídl středočeskému hejtmanovi Petru Bendlovi pomoc. „Jsem připraven pomoci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, aby smlouvy s nemocnicí obnovila. Alespoň na ty základní obory, jako je interna a chirurgie,“ nabídl poslanec. „My už ten příslib máme. Tak to vypadá, že vás nepotřebujeme. Když v tom ale něco uděláte, budeme rádi,“ odpověděl Petr Bendl. Přesto pojišťovny s novým majitelem všechny smlouvy neobnovily.

Společnost Jessenia koupila berounskou nemocnici od Středočeského kraje za 20 milionů korun. Dalších 30 milionů do ní musí podle smlouvy vložit. Její představitelé slibovali, že se budou snažit najít takové řešení, aby Nemocnice Beroun mohla zachovat akutní lůžkovou péči. „Nemocnice každý měsíc prodělá dva miliony korun. To je za rok 25 milionů. Tak vysokou ztrátu si nemůžeme dovolit. Proto jsme přikročili k určitým opatřením,“ vysvětlil Zavalianis. Zařízení v nemocnici je podle něho ve velmi špatném stavu a je vidět, že do nemocnice už roky nešla žádná investice. „Když jsem ji uviděl, nevěřil jsem vlastním očím. Operační sály jsou nevyhovující a i ostatní zařízení je zastaralé. My bychom z ní rádi udělali moderní nemocnici, která bude poskytovat péči na evropské úrovni,“ upozornil Zavalianis. A kolik lidí nakonec berounskou nemocnici opustí? „Zatím neumím říci, kolik lidí celkem propustíme. Někteří mohou přejít do nemocnice, kterou máme v Hořovicích,“ poznamenal Zavalianis.

Romana Šimková, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnice ruší oddělení a propustí desítky lidí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice ruší oddělení a propustí desítky lidí

Komentáře

dalších 17 komentářů
Lemmy Kilmister Re:Z Berouna do Hořovic  | 3. 11. 2007 21:26

Jasně. Ale mnohem racionálnější by bylo zrušit nemocnici v Hořovicích a zainvestovat berounskou nemocnici..ale to už nejde, hořovická nemocnice je už privatisovaná přátely modrých...zrušení Berouna se v jeho zájmu- jako když západní konkurent koupil u nás lacino podnik, který prostě jen zrušil a zavřel, by se zbavil konkurence. nic proti příjemným Hořovicím, ale v berouně a okolí je přeci jen o dost hustší osídlení..

Jiri Wicherek Re:Re:TUNEL  | 3. 11. 2007 10:34

Vite, pane inzenyre, kdybyste pracoval v nejake zavedene firme, zabyvajici se desitky let danovym poradenstvim a pak byl prakticky ze dne na den postaven pred skutecnost, ze se firma transformuje v ucetni oddeleni nejake charitativni organizace, soudim, ze byste tuto zmenu tez nespise zatracoval. Ne, nechci tim rozhodne snizovat vyznam charitativnich organizaci ci zpochybnovat potrebu lůžek následné péče. Ano, restrukturalizace fondu luzkovych zarizeni je u nas nutna. Mne jen velmi mrzi pristup tech, kteri o teto premene rozhoduji. V te souvislosti mne napadaji opatreni, ktera probihala v souvislosti s utlumem tezby v nekterych dolech u nas -napr. Ostravsko, utlumem vyroby - hute... Vzpominam na castky, ktere byly na tyto zmeny vynalozeny - z nasich dani. Nechci se smirit s myslenkou, ze se postupovalo, postupuje a bude postupovat v duchu: "Ja jsem hornik a kdo je vic, lekar, sestra nejsou nic...". Jeste abych predesel moznemu napadani. Praci horniku povazuji za velmi tezkou, nebezpecnou... "podepisujici" se na zdravi horniku. Opatreni, provazejici se zanik dolu, peci o horniky povazuji za nalezitou. Soudim vsak, ze prace zdravotniku je tez tezka, odpovedna, nebezpecna... "podepisujici" se na zdravi zdravotniku. Proto by se zdravotnikum melo dostavat obdobne pozornosti jako hornikum. Jo, nespise budu napaden jako odborarsky aktivista, socan, potazmo komous, ale at....

Dr. R. Jelínek Možná ne tunel  | 3. 11. 2007 00:58

Je jasné, že je nutno provést reformu v poskytování zdravotní péče. Možná je Beroun na odpis, ale pokud se prodá 10 nemocnic různým subjektům, z nichž některé vznikly pár dnů před koncem konkurzu, je to velmi podezřelé. Beroun je první "vlaštovka", jak se zachovají další, ukáže čas, ale kraj na to nebude mít žádný vliv. Nejprve je nutno udělat nějakou koncepci, kde bude LDN, kde rehabilitace, kde chirurgie se vším všudy a kde jen jednodenní chirugie, kde porodnice..... To se bohužel neobejde bez kontroly kraje s případnou dotační politikou, případně správným nastavením smluv. Nicméně to co se nyní děje v SČ kraji je naprostý amatérizmus. Může třeba nastat situce, že v celém SČ kraji budou samé LDN (v horším případě sepermarkety) a veškerá akutní medicína se bude dělat v Praze.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné