Nemocnice ruší oddělení a propustí desítky lidí

Titulní obrázek

Nový majitel berounské nemocnice, kterým je společnost Jessenia, hodlá od nového roku změnit charakter poskytovaných služeb. Na konci letošního roku končí provoz gynekologického, chirurgického a patologického oddělení…

Obyvatelé Berouna i spádových obcí musí od ledna na vážnější chirurgické zákroky do hořovické nemocnice. V berounské nemocnici se ruší chirurgické, gynekologické a patologické oddělení.

Nový majitel berounské nemocnice, kterým je společnost Jessenia, hodlá od nového roku změnit charakter poskytovaných služeb. Na konci letošního roku končí provoz gynekologického, chirurgického a patologického oddělení.

Atmosféra je velmi vypjatá

Berounskou nemocnici musí opustit desítky zaměstnanců. Jen na chirurgickém oddělení jich v současné době pracuje 90. „Mnozí nečekali, až dostanou výpověď, a odešli pracovat do Motola a jiných pražských nemocnic. Atmosféra v nemocnici je už delší dobu hodně napjatá. Nikdo neví, co ho čeká,“ okomentovala současnou situaci v nemocnici zaměstnankyně, která si nepřála být jmenována. Podle většinového vlastníka firmy Jessenia Sotiriose Zavalianise není jejich vinou, že gynekologické a chirurgické oddělení končí. „To už bylo jasně dáno při výběrovém řízení. My bychom naopak rádi provozovali velkou a moderní chirurgii. Pojišťovny nám ale neobnoví smlouvu. V nemocnici tak zůstane interní oddělení, léčebněrehabilitační oddělení a LDN. Kromě toho chceme provozovat jednodenní chirurgii. To znamená, že pacientovi například odoperujeme kýlu a on v nemocnici stráví den či dva. Pak ho propustí domů,“ upozornil Sotirios Zavalianis.

Nemocnice prodělává miliony

Obyvatelé Berouna a spádových obcí tak musí od nového roku na rozsáhlejší chirurgický zákrok do hořovické či jiné nemocnice v okolí. A to i přesto, že poslanec David Rath na Dnu s Deníkem, který Berounský deník v Berouně pořádal 4. dubna, nabídl středočeskému hejtmanovi Petru Bendlovi pomoc. „Jsem připraven pomoci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, aby smlouvy s nemocnicí obnovila. Alespoň na ty základní obory, jako je interna a chirurgie,“ nabídl poslanec. „My už ten příslib máme. Tak to vypadá, že vás nepotřebujeme. Když v tom ale něco uděláte, budeme rádi,“ odpověděl Petr Bendl. Přesto pojišťovny s novým majitelem všechny smlouvy neobnovily.

Společnost Jessenia koupila berounskou nemocnici od Středočeského kraje za 20 milionů korun. Dalších 30 milionů do ní musí podle smlouvy vložit. Její představitelé slibovali, že se budou snažit najít takové řešení, aby Nemocnice Beroun mohla zachovat akutní lůžkovou péči. „Nemocnice každý měsíc prodělá dva miliony korun. To je za rok 25 milionů. Tak vysokou ztrátu si nemůžeme dovolit. Proto jsme přikročili k určitým opatřením,“ vysvětlil Zavalianis. Zařízení v nemocnici je podle něho ve velmi špatném stavu a je vidět, že do nemocnice už roky nešla žádná investice. „Když jsem ji uviděl, nevěřil jsem vlastním očím. Operační sály jsou nevyhovující a i ostatní zařízení je zastaralé. My bychom z ní rádi udělali moderní nemocnici, která bude poskytovat péči na evropské úrovni,“ upozornil Zavalianis. A kolik lidí nakonec berounskou nemocnici opustí? „Zatím neumím říci, kolik lidí celkem propustíme. Někteří mohou přejít do nemocnice, kterou máme v Hořovicích,“ poznamenal Zavalianis.

Romana Šimková, Regionální deník

Nemocnice ruší oddělení a propustí desítky lidí
Ohodnoťte tento článek!