Nemocnice se bojí nového zákoníku

Titulní obrázek

Nedostatek lékařů, peněz a horší péče o pacienty. Tak podle názorů řady odborníků může už od ledna vypadat situace v brněnských nemocnicích kvůli novému zákoníku práce. Zákoník práce totiž výrazně omezuje přesčasy a práci navíc musí zaměstnavatel lépe zaplatit…

Brno – Až dosud řada pracovníků ve zdravotnictví pravidelně běžnou pracovní dobu překračovala. „Zákoník v této podobě přinese zavedení směnných provozů,“ myslí si například lékař Miroslav Šeda, který je předsedou odborářů bohunické nemocnice. Jak dodává, práce na směny rozbije operační týmy a u pacientů se během dne budou střídat lékaři. Ti tak mohou mít horší přehled o nemocných, než kdyby se jim věnoval jeden odborník.

Počítají, co za to

Zatím si však novými pravidly lámou hlavu především vedení zdravotnických zařízení. „Zatím počítám a zkoumám, jaké na nás bude mít nový zákoník dopady. Určitě se nás to dotkne jak finančně, tak personálně. Nebude lehké sehnat další doktory,“ prohlásil například ředitel jihomoravské záchranné služby Luděk Kašparovský, podle kterého je situace vážná. Jeho kolega z brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský už si dopady zákona spočítal. „Za přesčasy bychom zaplatili deset milionů korun ročně navíc a museli bychom přijmout asi patnáct nových lékařů. Ti stávající by si totiž brzy limit na přesčasy vyčerpali,“ uvedl ředitel. Podle něj ale existuje způsob, jak se s novým zákoníkem vyrovat. „Uvažujeme proto o tom, že s lékaři, kteří dělají přesčasy a přitom nevykonávají přímo lékařskou činnost, bychom uzavřeli dohodu o provedení práce,“ popsal ředitel Rychnovský způsob, jak omezení obejít. Podle lékaře Radima Kráčmara je však humbuk kolem nové legislativy zveličovaný. „Spousty lékařů sloužilo od nevidím do nevidím a moc se to neoceňovalo,“ myslí si.

Problémy jsou všude

Zákoník je reakcí na směrnici Evropské unie. Potýkají se s ním v mnoha členských zemích. Velké komplikace způsobil například v sousedním Německu. Česká lékařská komora však přísnější normy podporuje a tvrdí, že z nich nakonec budou mít prospěch všichni. „Nový zákoník práce prospěje pacientům, protože omezí přesčasy. Přepracovaný lékař je možné riziko,“ řekl prezident komory Milan Kubek.

TOMÁŠ MICHÁLEK, Brněnský deník

Nemocnice se bojí nového zákoníku
Ohodnoťte tento článek!