Přejít na obsah

Nemocnice se bojí nového zákoníku

zpět
27.11.2006

Nedostatek lékařů, peněz a horší péče o pacienty. Tak podle názorů řady odborníků může už od ledna vypadat situace v brněnských nemocnicích kvůli novému zákoníku práce. Zákoník práce totiž výrazně omezuje přesčasy a práci navíc musí zaměstnavatel lépe zaplatit...

Brno - Až dosud řada pracovníků ve zdravotnictví pravidelně běžnou pracovní dobu překračovala. „Zákoník v této podobě přinese zavedení směnných provozů,“ myslí si například lékař Miroslav Šeda, který je předsedou odborářů bohunické nemocnice. Jak dodává, práce na směny rozbije operační týmy a u pacientů se během dne budou střídat lékaři. Ti tak mohou mít horší přehled o nemocných, než kdyby se jim věnoval jeden odborník.

Počítají, co za to

Zatím si však novými pravidly lámou hlavu především vedení zdravotnických zařízení. „Zatím počítám a zkoumám, jaké na nás bude mít nový zákoník dopady. Určitě se nás to dotkne jak finančně, tak personálně. Nebude lehké sehnat další doktory,“ prohlásil například ředitel jihomoravské záchranné služby Luděk Kašparovský, podle kterého je situace vážná. Jeho kolega z brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský už si dopady zákona spočítal. „Za přesčasy bychom zaplatili deset milionů korun ročně navíc a museli bychom přijmout asi patnáct nových lékařů. Ti stávající by si totiž brzy limit na přesčasy vyčerpali,“ uvedl ředitel. Podle něj ale existuje způsob, jak se s novým zákoníkem vyrovat. „Uvažujeme proto o tom, že s lékaři, kteří dělají přesčasy a přitom nevykonávají přímo lékařskou činnost, bychom uzavřeli dohodu o provedení práce,“ popsal ředitel Rychnovský způsob, jak omezení obejít. Podle lékaře Radima Kráčmara je však humbuk kolem nové legislativy zveličovaný. „Spousty lékařů sloužilo od nevidím do nevidím a moc se to neoceňovalo,“ myslí si.

Problémy jsou všude

Zákoník je reakcí na směrnici Evropské unie. Potýkají se s ním v mnoha členských zemích. Velké komplikace způsobil například v sousedním Německu. Česká lékařská komora však přísnější normy podporuje a tvrdí, že z nich nakonec budou mít prospěch všichni. „Nový zákoník práce prospěje pacientům, protože omezí přesčasy. Přepracovaný lékař je možné riziko,“ řekl prezident komory Milan Kubek.

TOMÁŠ MICHÁLEK, Brněnský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Brněnský deník

Komentovat článek: Nemocnice se bojí nového zákoníku

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice se bojí nového zákoníku

Komentáře

dalších 13 komentářů
Insider Re:Re:Re:Re:Re:Re:no nevím  | 28. 11. 2006 07:08

Jo ONO bylo znemožněno ODS pokračovat? To za pád vlády V.Klasue mohli jen zlí lidovci a ODA a ODS jbyla naoprosto bez poskvrnky? Zopakujte si trošku dějiny.

Jiří Wicherek Re:Zákoník práce je třeba zrušit  | 27. 11. 2006 23:41

No, dobra, muze byt... ALE, tzv. soukromi lekari se zadnym ZP ridit nemusi, maximalne pri zamestnavani svych sester v ordinacich. Rozhodne vsak nemam pocit, ze by si uzivali nejakou smluvní volnost při uzavírání kontraktů se zdrav. pojistovnami. Rozhodne nemam pocit, ze maji vuci svym realnym zamestnavatelum, ZP, alespon tolik prav, jaka maji zajistena lekari zamestnanci zakonikem prace. At starym ci novym... Vite, kdyz uz volnost, prava, ale i povinnosti, pak pro vsechny...

lékař Re:no nevím  | 27. 11. 2006 20:11

Kolego omyl. Lékaři fyzicky existují, ale není ochota je zaplatit!!!!!!!!!!!! Osobně znám 4 anesteziology, kteří by se okamžitě vrátili a já bych se vrátil také.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné