Nemocnice se brání úvahám zdravotních pojišťoven

Ilustrační foto; nemocnice, chodba

„Pokud někdo tvrdí, že zrušením dvou oddělení v Žatci uspoří, je to hloupost,“ říká ředitel Čestmír Novák.

Zdravotní pojišťovny koketují s možností zrušit v žatecké nemocnici dětské a gynekologicko – porodnické oddělení. Pokud tomu nikdo jiný včas nezabrání, rády by své plány uskutečnily už v roce 2013. Hlavním argumentem má být snaha ušetřit a peníze dát na rozvoj dalších center. Žatecká nemocnice ale protestuje, pojišťovny prý tímto krokem neuspoří ani korunu.

„Pokud někdo tvrdí, že zrušením dvou oddělení v Žatci uspoří, je to ohromná hloupost. Do nebe volající nesmyslnost,“ reaguje Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice, na nově představené plány zdravotních pojišťoven nepodepsat smlouvy s gynekologicko – porodnickým a dětským oddělením v jediné nemocnici v okrese Louny. Ředitel argumentuje tím, že pacienti, kteří do nemocnice přicházejí, půjdou v případě zavření jinam, výkon stejně někdo provede a pojišťovna bude muset také zaplatit. A možná i více.

„Byl by to jen přesun úhrady, žádné šetření. Navíc žatecká nemocnice má jednu z nejnižších individuálních sazeb. To znamená, že v platbě za diagnózu je žatecká nemocnice výrazně levnější než okolní nemocnice. Úhrady za stejné diagnózy jsou tam dražší a pro pojišťovny to znamená vyšší platby. Ani tady nelze hovořit o žádných úsporách,“ pokračuje Novák.

Podle vedení nemocnice by bylo špatným krokem zasahovat do nemocnice, která funguje. A to se žateckému zařízení v minulých měsících podařilo dosáhnout. „Nemocnice není ve ztrátě, vykazuje mírný zisk. V minulých měsících se ji podařilo věcně i personálně stabilizovat. Všechna oddělení získala akreditaci od ministerstva zdravotnictví. Průměrná obložnost lůžek je poměrně vysoká. Nechápu záměr pojišťoven nenasmlouvat péči po roce 2012 na zmíněná dvě oddělení,“ rozčiluje se ředitel nemocnice.

Zdravotnické zařízení v Žatci by po zrušení lounské nemocnice údajně někdy uvítalo spíše rozšíření lůžek. Je maximálně vytížené. „Skutečně, po převzetí akutní lůžkové péče z lounské nemocnice jsme na chirurgii a interně plně vytížení. Nezřídka se stává, že zejména interna musí příjem pacientů odklánět do okolních nemocnic,“ dodává Novák.

Úvahy o zrušení dvou oddělení v Žatci představily pojišťovny v minulých dnech. Zatím se prý jedná o návrh, o kterém se bude ještě diskutovat. Nemocnice i žatecká radnice se už nechaly slyšet, že budou o zachování plné péče v Žatci tvrdě bojovat. Rozhodovat se bude v roce 2012.

Ohodnoťte tento článek!