Nemocnice se chystají na dlužníky

Titulní obrázek

Nemocnice už znají výši částky, kterou jim vynesl výběr regulačních poplatků ve zdravotnictví. Peníze většinou použijí na platy svých zaměstnanců a nové vybavení nemocnic. Známa je také výše dluhů od neplatičů poplatků. Částky prý nejsou nijak dramatické, nemocnice je přesto vymáhat budou…

Peníze z regulačních poplatků využijí léčebná zařízení na platy a vybavení

„Za leden máme zisk z poplatků zhruba 300 tisíc korun. Protože ale používáme vstupenky, mají je lidé nakoupené i dopředu, částka tedy úplně neodpovídá. Na druhou stranu lidé, kteří zde byli hospitalizováni, hradí šedesátikorunový poplatek za den pobytu v nemocnici zpětně, a to do osmi dnů po propuštění,“ vysvětluje ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš. Přesnou částku zisku a dluhů bude znát až příští týden. „Část zisku pokryje nižší plnění od pojišťoven, protože jsme zaznamenali jistý úbytek pacientů, zbytek rozdělíme mezi platy zaměstnanců a zajištění většího komfortu pro naše pacienty,“ dodává Bureš.

Jak na tom po lednu jsou, mají spočítáno v městské nemocnici Privamed. „Na poplatcích jsem vybrali 597 660 korun a neplatiči dluží celkem 26 340 korun,“ uvedl mluvčí Privamedu David Hrdina. Některý dluh činí peníze za hospitalizaci, které ještě nemocnici během několika dní dojdou.

Zbytek bude podle Hrdiny zdravotní zařízení po dlužnících vymáhat. Vybrané peníze použije Privamed na mzdy zaměstnanců, které jim již od února zvýšili.

Fakultní nemocnice v Plzni vybranou částku nesdělila. „V současné době máme uhrazené poplatky od zhruba 85 procent pacientů, což je lepší výsledek, než jsme čekali,“ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Zbytek plateb je podle ní na cestě, všechny dlužníky však v interním informačním systému evidují. „Těm, co v lednu nezaplatili jsme již rozeslali první upozorňující dopisy v nichž připomínáme vzniklý dluh a žádáme jeho uhrazení,“ uvádí Jenšíková.

Nemocnicím se už prý nabízejí i firmy, které dluh odkoupí a vymůžou. Zatím o tom neuvažujeme, ale pokud bude neplatičů více, začneme. Poplatky ze zákona vybírat musíme, tedy musíme vymáhat také dluhy,“ dodává Bureš.

Michaela Kunešová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!