Nemocnice se chystají omezit plánovanou péči

Na poplach bije Asociace českých a moravských nemocnic ( AČMN). V těchto dnech poprvé nahlas konstatovala, že se pacienti musejí připravit na omezení plánované péče…

Konkrétně se jedná například o operace kloubů, žlučníku a další výkony, které akutně neohrožují pacienty na životě a jejichž odložení nepoškodí zdraví. Důvodem omezení péče je podle AČMN úhradová vyhláška pro rok 2006.

Ta sice nemocnicím přidala proti loňskému roku necelá tři procenta prostředků z veřejného pojištění, ale ministerstvo zároveň těmto zařízením nadiktovalo, že musejí zvýšit mzdy zdravotníkům.

„Toto tříprocentní navýšení tedy nebude stačit ani na pokrytí těchto platů,“ řekl šéf moravskoslezské větve AČMN a ředitel frýdeckomístecké nemocnice Petr Kacíř.

Podle něj navíc vzrostly náklady, které ovlivňuje stát. Jedná se nejen o zvýšení cen energií, ale také o zvýšení minimální mzdy, která zvyšuje výrobní náklady dodavatelů nemocnic a tedy i ceny jejich služeb a výrobků.

„O milion nám také klesl zisk z naší z lékárny, a to kvůli tříprocentnímu snížení marže na léky,“ upřesnil Kacíř a dodal, že negativní dopad bude mít na nemocnice také nová vyhláška o šíření infekčních nemocí.

„Zjednodušeně se dá říci, že podle ní nelze resterilizovat některé pomůcky. Musejí být totiž používány jednorázové, což pro nás znamená nárůst nákladů o dalších několik milionů korun,“ uvedl příklad Kacíř s tím, že z tohoto důvodu budou muset nemocnice udělat to, co začaly dělat fakultní nemocnice řízené přímo ministerstvem už koncem roku, a sice odkládat péči, která se odložit dá.

Jedná se například o operace kloubů, žlučníku a další výkony, které neohrožují pacienty na životě a jejichž odložení nepoškodí zdraví. “ Výsledek je ten, že péče o pacienty se ve finančním vyjádření nezlepší o tři procenta, jak tvrdí ministr, ale zhorší o deset procent,“ zdůraznil Kacíř.

Dodal, že kdyby jedna z krajských nemocnic fungovala už nyní jako akciová společnost, mohla dát pacientům o čtyři miliony korun navíc, a to na léky a na zdravotnický materiál. Jedná se o částku, kterou by jako akciovka ušetřila na daních.

Ministerstvo zdravotnictví však odmítá, že by jakkoli omezovalo péči v nemocnicích. “ Rozhodně zmíněné kroky ministerstvo nedělá s vědomím, že by chtělo jakkoli poškodit pacienty. Naopak cílem je stabilizovat systém zdravotnictví, aby tato péče zajištěna byla. Bude to ale nějakou dobu trvat. Hodně záleží i na tom, zda bude schválen zákon o veřejných neziskových nemocnicích,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová.

Dodala, že ministerstvo se obává, aby u vlastníků jednotlivých zdravotnických zařízení nebyly upřednostňovány lukrativní obory na úkor těch ostatních, čímž by pak opravdu mohlo dojít k omezení péče pro pacienty. Jedním z konkrétních kroků, který ministr Rath již učinil, je vydání sazebníku výkonů, který vstoupil v platnost k 1. lednu letošního roku.

„Tím bude ohodnocena práce lékařů v jednotlivých oborech zhruba stejně,“ řekla Kocová hlavně na adresu soukromých zařízení, která zatím takzvaně vyzobávala z veřejného zdravotního pojištění jen rozinky a nelukrativním oborům se vyhýbala.

„Když před rokem zrušila soukromá Vítkovická nemocnice stejně jako Městská nemocnice Ostrava oční pohotovost, projevilo se to návalem pacientů v naší nemocnici,“ potvrdil některé tyto praktiky ředitel Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava Svatopluk Němeček. Situace je ale podobná i v jiných oborech, například v traumatologii.

MARIE STYPKOVÁ, Deníky Bohemia

Reakce čtěnářů Zdraví.Euro.cz

PetrM

Paní redaktorka zapomněla dodat,že pan ředitel Kacíř je členem ODS a úsilovně prosazoval převod nemocnic na a.s.Zajímalo by mne jak by chtěl tedy financovat navýšení nebo i stejný počet výkonů zdrav. zařízení,je-li VZP a tím celý systém zdravotnictví v deficitu 11mil.

Pokud vím tak poslední předvolební hit ODS je moderně odmítat zvýšení spoluúčasti

pacientů/žeby nám modrý pták rudnul?/ a také odmítá zvýšení pojištění.Ještě donedávna všichni členové ODS tvrdili jednohlasně,že objem poskytované péče je příliš rozsáhlý a bezbřehý a finanční prostředky na něj nestačí.

Nyní naši modří konzervativci pláčou ,že by snad mohli někteří pacienti čekat na operaci za českou pojistku/400kč měsíčně/ stejně dlouho, jako pacienti np.v UK ,ovšem za pojistku 5ti násobnou a ještě se spoluúčastí. Zdá se ,že žijeme v kocourkově anebo na nás někdo hraje velké divadlo.

Ohodnoťte tento článek!