Nemocnice se mohou privatizovat

Kraje mohou nadále převádět nemocnice na akciové společnosti. Sociální demokraté spolu s komunisty nedokázali včera přehlasovat prezidentovo veto zákona o hluku, který obsahoval i zákaz převádění krajských „příspěvkových“ nemocnic na obchodní společnosti…

Praha-

Rozhodnutí překvapilo i ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou. Ta si ještě před hlasováním byla jistá, že zákaz privatizace projde: „Věřím, že uvedený návrh zákona podpoříte, za což vám děkuji,“ říkala dopředu poslancům.

Spojenectví ČSSD a KSČM nezachránilo ani to, že levicoví poslanci hlasování natřikrát zpochybnili.

Vůbec poprvé se tak sněmovně nepodařilo „přebít“ veto prezidenta Václava Klause.

A to přesto, že sociální demokraté a komunisté mají dohromady 111 hlasů a k zamítnutí veta jich potřebovali jen 101. O jeden hlas však neuspěli. Ve sněmovně jim chyběla část poslanců.

Stejně by se převádělo…

Rozhodnutí přivítali opoziční občanští demokraté i hejtmani, kteří se rekrutují především z řad ODS.

„Byl to hloupý paragraf a jsem rád, že to Poslanecká sněmovna uznala,“ reagoval na rozhodnutí hejtman Středočeského kraje a místopředseda ODS Petr Bendl.

Zákon by podle něj navíc ani převádění nemocnic na akciové společnosti nezabránil.

Hejtmani se totiž chystali převod rozdělit do dvou nezakázaných kroků: v jeden okamžik chtěli nemocnici zrušit a hned poté založit novou – již akciovou.

Středočeský kraj tak bude nadále připravovat privatizaci nemocnic. Již o prázdninách by se měly změnit na akciové společnosti.

K nemocnici v Příbrami, která je již nyní obchodní společností, se přidají i kolínská, kladenská a mladoboleslavská. I když se z nich ale stanou „akciovky“, zůstanou ve vlastnictví kraje.

Naopak menší nemocnice, které nepatří podle středočeské zdravotnické koncepce mezi páteřní, kraj prodá nebo pronajme. Takový osud již téměř jistě čeká berounskou a brandýskou nemocnici.

Ředitelům uvolní přeměna nemocnic na obchodní společnosti ruce. Stát jim nebude nařizovat, kolik mají podle tabulek platit lékařům a zdravotním sestrám.

Když budou fungovat jako akciové firmy, personál dostane peníze podle toho, kolik si na sebe vydělá.

Například v Kolíně budou moci navíc podle tamějšího ředitele Luďka Rubáše lépe zaplatit primáře. Nabídnou jim manažerské smlouvy, budou tak závislí na výsledcích svých oddělení.

Prohraný boj nejen o voliče

Zákon, který včera ztroskotal, byl „vlajkovou lodí“ sociálních demokratů před loňskými podzimními senátními a krajskými volbami.

ČSSD tvrdila, že pokud norma neprojde, hrozí tunelování především středočeského zdravotnictví.

Ve volbách nakonec ale spojenectví s komunisty hlasy sociálním demokratům nepřineslo.

Právě ve středních Čechách podpořilo občanské demokraty pětačtyřicet procent občanů, sociální demokracii jen sedmnáct.

Zákon tak ve finále posloužil jen jako rétorické cvičení pro politiky. „Málokterý zákon způsobil ve sněmovně tolik hluku jako tento, který jej měl snižovat,“ glosoval včera poslanec ODS Miloš Patera.

Hospodářské noviny

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Koncern nemocnic s dluhy
Spory o osud nemocnic
Koupíme to všechno
Ohodnoťte tento článek!