Nemocnice se nedohodly s pojišťovnami na cenách péče, určí je MZ

Titulní obrázek

Dohoda o tom, za kolik budou nemocnice léčit, bývá spíše výjimkou. Většinou musí ministerstvo zdravotnictví stanovit ceny vyhláškou. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že stejně se bude postupovat i nyní. Na cenách péče se dohodli zubaři, praktici, záchranná služba i lázně…

Nemocnice se nedohodly se zdravotními pojišťovnami na cenách zdravotní péče na příští rok. ČTK to řekl právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. Dohoda o tom, za kolik budou nemocnice léčit, bývá spíše výjimkou. Většinou musí ministerstvo zdravotnictví stanovit ceny vyhláškou. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že stejně se bude postupovat i nyní. Na cenách péče se dohodli zubaři, praktici, záchranná služba i lázně.

„Ministerstvo připraví vyhlášku, zváží všechny připomínky, základem pro stanovení cen budou ujednání z dohodovacího řízení,“ uvedl mluvčí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) navrhla nemocnicím na příští rok navýšení úhrad akutní péče o čtyři procenta oproti letošnímu roku, zaměstnanecké pojišťovny o procento méně. Léčebny dlouhodobě nemocných a ošetřovatelská lůžka mají dostat o tři procenta více než letos.

„Nemocnice tyto návrhy odmítly, neboť při očekávané inflaci pro příští rok by šlo nanejvýš o nulové navýšení úhrad, a to ze základu letošního roku, kdy byl nárůst rovněž hluboko pod úrovní inflace,“ řekl Fiala.

Nemocnice podle něj požadovaly valorizovat letošní úhrady alespoň o inflaci, tato cena by byla základem pro další navýšení pro příští rok. Požadovaly také to, aby pojišťovny přijaly inflační doložku, takže by úhrady v příštím roce zohlednily skutečnou inflaci.

Cikrt připomněl, že ceny dané vyhláškou nejsou závazné, zařízení se může s pojišťovnou domluvit i jinak. Záleží na tom, jak kvalitní péči a výhodné podmínky pro pojištěnce nabídne. Pojišťovny mohou dát zařízením s lepší nabídkou lepší peníze, vyhláška jim to umožňuje.

„Je předčasné teď vynášet soudy o dohodách. Ministerstvo vydá ve vyhlášce takové ceny, aby se zdravotnictví zbytečně nezadlužovalo,“ dodal mluvčí.

Fiala poznamenal, že nemocnice se s pojišťovnami nedohodly v situaci, kdy na účtech pojišťoven jsou přebytky, ke konci roku by podle odhadu měly dosáhnout až 40 miliard. „Nahromadění tak obrovské částky vybrané od pojištěnců a nepoužité na zdravotní péči je samo o sobě problém, který vyžaduje zásah nejvyšších orgánů státu,“ prohlásil Fiala.

Cikrt poznamenal, že Fialova prohlášení nelze brát jako názor ředitelů a volených zástupců nemocnic. Je na ředitelích, aby si s pojišťovnou vyjednali dobré platební podmínky. Zdravotní pojišťovny mohou od letoška nabízet lepší peníze dobrým zařízením. Špatným dají minimum, a pokud se do roka nezlepší, přestanou jim platit úplně.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!