Přejít na obsah

Nemocnice se nedohodly s pojišťovnami na cenách péče, určí je MZ

zpět
19.9.2008

Dohoda o tom, za kolik budou nemocnice léčit, bývá spíše výjimkou. Většinou musí ministerstvo zdravotnictví stanovit ceny vyhláškou. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že stejně se bude postupovat i nyní. Na cenách péče se dohodli zubaři, praktici, záchranná služba i lázně...

Nemocnice se nedohodly se zdravotními pojišťovnami na cenách zdravotní péče na příští rok. ČTK to řekl právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. Dohoda o tom, za kolik budou nemocnice léčit, bývá spíše výjimkou. Většinou musí ministerstvo zdravotnictví stanovit ceny vyhláškou. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že stejně se bude postupovat i nyní. Na cenách péče se dohodli zubaři, praktici, záchranná služba i lázně.

„Ministerstvo připraví vyhlášku, zváží všechny připomínky, základem pro stanovení cen budou ujednání z dohodovacího řízení,“ uvedl mluvčí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) navrhla nemocnicím na příští rok navýšení úhrad akutní péče o čtyři procenta oproti letošnímu roku, zaměstnanecké pojišťovny o procento méně. Léčebny dlouhodobě nemocných a ošetřovatelská lůžka mají dostat o tři procenta více než letos.

„Nemocnice tyto návrhy odmítly, neboť při očekávané inflaci pro příští rok by šlo nanejvýš o nulové navýšení úhrad, a to ze základu letošního roku, kdy byl nárůst rovněž hluboko pod úrovní inflace,“ řekl Fiala.

Nemocnice podle něj požadovaly valorizovat letošní úhrady alespoň o inflaci, tato cena by byla základem pro další navýšení pro příští rok. Požadovaly také to, aby pojišťovny přijaly inflační doložku, takže by úhrady v příštím roce zohlednily skutečnou inflaci.

Cikrt připomněl, že ceny dané vyhláškou nejsou závazné, zařízení se může s pojišťovnou domluvit i jinak. Záleží na tom, jak kvalitní péči a výhodné podmínky pro pojištěnce nabídne. Pojišťovny mohou dát zařízením s lepší nabídkou lepší peníze, vyhláška jim to umožňuje.

„Je předčasné teď vynášet soudy o dohodách. Ministerstvo vydá ve vyhlášce takové ceny, aby se zdravotnictví zbytečně nezadlužovalo,“ dodal mluvčí.

Fiala poznamenal, že nemocnice se s pojišťovnami nedohodly v situaci, kdy na účtech pojišťoven jsou přebytky, ke konci roku by podle odhadu měly dosáhnout až 40 miliard. „Nahromadění tak obrovské částky vybrané od pojištěnců a nepoužité na zdravotní péči je samo o sobě problém, který vyžaduje zásah nejvyšších orgánů státu,“ prohlásil Fiala.

Cikrt poznamenal, že Fialova prohlášení nelze brát jako názor ředitelů a volených zástupců nemocnic. Je na ředitelích, aby si s pojišťovnou vyjednali dobré platební podmínky. Zdravotní pojišťovny mohou od letoška nabízet lepší peníze dobrým zařízením. Špatným dají minimum, a pokud se do roka nezlepší, přestanou jim platit úplně.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nemocnice se nedohodly s pojišťovnami na cenách…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice se nedohodly s pojišťovnami na cenách…

Komentáře

dalších 47 komentářů
fyzik Re:Re:Re:Vzkaz pro mgr. Cikrta  | 24. 09. 2008 20:55

Zloprd nepochybně padne do dvojnásobné hloubky, než Julian...

Re:Re:Re:ten  | 21. 09. 2008 17:11

to je vše hezké, ale soudce taky nezajímá provoz soudní budovy a úhrady státu, pokud mu ovšem bude nabídnuto pracovat dvojnásobek normální pracovní doby za hodinovou mzdu kopáče, bude se bránit, nebo půjde pryč a bude mu fuk, že zločince nebude mít kdo soudit. Je to stejný státní zaměstnanec jako my, jen hůře vydíratelný a proto mnohem lépe zaplacen. Jako zaměstnance mě zajímá jen kolik času za kolik peněz, tak se věci mají. Vše ostatní jsou polemiky vyhovující našim otrokářům

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Faktem zůstává ze Svoboda  | 21. 09. 2008 14:26

no, já jsem s ním byl jednou vtelevisní debatě, tehdy to moderoval pan Šíma. Byl jsem z venkova, příliš slova mi nedali, snad dvakrát. Šlo o to, že já jsem oproti Komoře měl za správnou myšlenku ministra ubáše o smluvních platech. Říkal jsem proč ne, Komora ať vydá pokyn, že kdo bude pracovat za méně než 150 Kč/hod. ( tedhy ) , je nejkaklý konkurent a htrozí mu vyloučení z Komory. Tak by se vyjednávací postavení lékařů zlepšilo. Ale Komora měla v plánu stávku proti tomu, Rubáš byl odvelen a platy zůstaly u měsíčních, než aby se změnily na hodinové, což by lépe ilustrovalo, jak je ceněna práce ékaře. Bylo to to samé pro začínající priváítní sektor, pro kalkulace ceny výkonu. Nedívno jsem pana docenmta slyšel v televisi říkat, jak mají malé nemocnice zanikat, protože lékaři tam nemají zkušenosti...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné