Nemocnice se neodvolá proti povinnosti zaplatit za smrt dítěte

Titulní obrázek

Fakultní nemocnice Brno (FNB) se neodvolá proti rozsudku, podle kterého má zaplatit odškodné 800.000 korun rodičům zemřelé Nely Slavíkové. Tříměsíční dívka v nemocnici zemřela v roce 2006 poté, co utrpěla popáleniny od vadné vyhřívací podušky. Znamená to, že pokud se neodvolají sami rodiče, získají bez dalších odkladů přiznanou částku…

ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Peníze vyplatí rodině pojišťovna. „Jsme pro podobné případy pojištěni. Lze předpokládat, že částku bude nemocnice nebo pojišťovna následně vymáhat po distributorovi vadného výrobku,“ uvedla Nesvadbová. Výrobek dodala na trh firma Biomedica.

Nemocnice se nadále domnívá, že při poskytování péče dítěti nechybovala. Přesto se rozhodla respektovat rozhodnutí soudu. „Soud takto rozhodl dle platné právní úpravy na principu takzvané objektivní odpovědnosti, to jest odpovědnosti za použití vadného výrobku,“ řekla Nesvadbová.

Dítě zemřelo 6. dubna 2006 poté, co podstoupilo v brněnské nemocnici operaci zhoubného nádoru na levé tváři. Zahynulo v důsledku selhání řady tělesných orgánů. Při 80 minut trvajícím zákroku totiž utrpělo těžké popáleniny. Leželo při něm na vyhřívací podušce, která hřála více, než měla. Podle expertů mohla mít elektrická podložka až 50 stupňů Celsia.

Kriminalisté nezjistili, že by za smrt Nely někdo nesl osobní trestní odpovědnost. Rodiče podali žalobu na ochranu osobnosti s žádostí o třímilionové odškodné. Krajský soud v Brně nezjišťoval to, kdo neštěstí zavinil, ale kdo za něj nese odpovědnost. Tím je podle soudu nemocnice.

Vyhřívací podložka neměla být podle českého návodu, který nemocnice dostala, použita pro kojence. U Nely se stal opak. Nemocnice se hájí tím, že měla ještě další návod od výrobce v cizím jazyce, který použití podložky nezakazoval.

Navíc podložka nebyla kvalitní. Podle nemocnice je za neštěstí odpovědná Biomedica. Ministerstvo zdravotnictví po tragické smrti Nely používání výhřevných podušek DM WARM 12 ve fakultních nemocnicích v Česku zakázalo.

ČTK

Nemocnice se neodvolá proti povinnosti zaplatit za smrt dítěte
Ohodnoťte tento článek!