Přejít na obsah

Nemocnice se obávají odchodu lékařů, jsme blízko u hranic

zpět
6.11.2010
kufry, odchod, výpověď
zvětšitkufry, odchod, výpověďZdroj: travellingboard.net

kufry, odchod, výpověď | Zdroj: travellingboard.net

 

Ředitelka FN Plzeň: Mladí lékaři si najdou práci v zahraničí a odejdou bez varování.

Hromadné výzvy Děkujeme, odcházíme se nemocnice neobávají tolik jako odchodů lékařů do zahraničí bez varování. Podpis výzvy Lékařského odborového klubu (LOK) pro ně znamená pouze vyjádření názoru a dává ještě možnost k vyjednávání. Nemocnicím ale odcházejí lékaři, kteří si nejprve najdou práci v zahraničí a pak teprve podají výpověď . S těmi se už jednat nedá, mají vše domluvené. „Není to nic hromadného, ale poloha Plzeňského kraje a blízkost hranic s Německem tomu bohužel nahrává. Práci v zahraničí se našla například i naše primářka Kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění Jana Vyskočilová,“ uvádí ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová.

Za hranice utíkají hlavně mladí

Odchod staršího zapracovaného lékaře je ale spíše výjimkou. Častěji utíkají mladí, kteří měli nastoupit, a nakonec se rozhodli pro lépe placené místo za hranicemi. „Výzvu LOK Děkujeme, odcházíme podepsalo například 26 lékařů z Domažlické nemocnice. V současné době je tam ve výpovědi jedna loňská absolventka na ARO, která odchází do FN Plzeň,“ uvádí mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová. Výpovědi v dalších krajských nemocnicích jsou zatím také jednotlivé. „U nás eviduji výpověď jedné mladé lékařky k 31. prosinci,“ říká ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš. Žádnou výpověď ani organizované požadavky nezaznamenaly v Rokycanské nemocnici, Klatovská nemocnice nedala dosud kraji na jejich dotaz, zda někdo odchází, odpověď. Obavy mezi vedením nemocnic vyvolal hromadný nábor zahraničních zdravotnických zařízení, který se konal minulý pátek v Praze. „Byla jsem tam a účastnilo se ho tisíce lékařů. Práci jim přijelo nabídnout asi 32 německých klinik a jedna rakouská nemocnice. Nabízeli nesrovnatelné finanční prostředky, pomoc s ubytováním i s překonáním jazykové bariéry.

Zejména u zástupců klinik v blízkosti hranic bylo plno. To pro nás nevypadá příliš dobře,“ uvádí Lucie Sýkorová, tajemnice nadačního fondu Zdravotník Plzeňského kraje. Založila ho a předsedkyní správní rady je poslankyně MiladaEmmerová

Fond podpoří i lékaře v přípravě

Právě tento fond se snaží o udržení lékařů v krajských nemocnicích prostřednictvím příspěvku na vzdělávání ve výši maximálně 50 tisíc korun za rok. „Zatím pracujeme na získávání prostředků od sponzorů pro studenty, nyní se chceme zaměřit i na finanční motivaci lékařů ve specializační přípravě,“ doplňuje Sýkorová.


Autoři

Michaela Kunešová, Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnice se obávají odchodu lékařů, jsme…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice se obávají odchodu lékařů, jsme…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Bruno hřebík do rakve našeho zdravotnictví...  | 7. 11. 2010 14:54

I když s iniciativou souhlasím, plánuji odchod na jaře příštího roku také, jen se mi prostě nehodí podávat výpověď 1.1., podám ji buď v únoru nebo až v březnu. Jelikož budu mít toho času tak 6 týdnů nevybrané dovolené, měl bych mít trochu volna na zařízení posledních papírů. Myslím, že to takhle plánuje dost lidí, kteří jsou teď potichu.

BOB Nedovedu pochopit, proč v našem socialismu  | 7. 11. 2010 12:40

se neudělá zákon o nepodkročitelnosti platu pro naše lékaře, když je peněz v pojišťovnách na toto dost velká rezerva? Politici se mohli vyhnout nesnázím zejména po slibu stabilizace praktického vzdělávání. Komu toto vyhrocení situace může sloužit? Tento zákon by pokojnou cestou donutil lékaře v nemocnicích zaplatit nebo by tvrdohlaví manažeři museli na své triko svou nemocnici zavřít.

challenger hřebík do rakve našeho zdravotnictví...  | 7. 11. 2010 10:52

Ano, ano, ano - tleskám za tento postřeh. Proto si myslím, že ta výzva prostě pro doktory nemůže dopadnout špatně. Protože nyní ještě spousta lékařů znechucena už tím, jak se režim vůči lékařům chová, štvavá mediální atmosféra indukovaná výzvou spoustu lékařů otráví a ti pak odejdou. Pokud výzva zkrachuje a pokud stávkující budou rozprášeni, což - pokud budou sráči a nebudou jednotní - je rovněž možné, spousta doktorů ztratí iluze a poslední naději a postupně odejdou do zahraničí a to zcela nenávratně. Výzva funguje nejen jako nátlaková akce ale i jako akcelerátor trendů, které v současné době ve zdravotnictví sledujeme. Dle mého názoru je totiž nejpravděpodobnějším scénářem to, že zdravotnictví postupně - buď už příští rok nebo následující další - klekne na kolena a to díky personální devastaci a neochotě pracovat za ponižujících podmínek za žebráckou mzdu nebo klekne díky tomu, že lékaři, kteří dostanou dpbře zaplaceno, již nebudou mít tolik motivace sloužit nezákonné přesčasy. Ať už tunelářští zm/rdi, kteří jsou plnou měrou odpovědni za tento stav udělají cokoli, výsledek bude v podstatě vždy stejný a tím je pád úrovně zdravotnictví na samé dno, jako v Moldávii.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné