Nemocnice se před Vánoci vylidňují

Jen týden zbývá do Vánoc a nemocnice se začínají vylidňovat. Hlavně proto, že tradičně před Vánoci, kdo nemusí být akutně léčen, raději jde z nemocnice na svátky domů. Ale důvodem je i nedostatek peněz. Také plánovaných operací je teď minimum…

Důvodem jsou nejen úspory, ale i snaha pacientů být na svátky doma

„V době Vánoc lidé nechtějí jít na operace. To nám i vyhovuje, protože některá oddělení můžeme omezit nebo uzavřít, ušetřit peníze a dělat úpravy,“ řekl včera Jan Bříza, náměstek ředitele pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

„Šetříme tak, aby se to nedotklo ani plánovaných operací. Ty akutní jsou bez diskuse,“ sdělil včera Leoš Kabát, mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

I ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Oldřich Šubrt potvrdil, že v důsledku úspor mají ve druhém pololetí méně peněz. „Podepsali jsme s pojišťovnou smlouvu, podle níž dostaneme za léčbu v tomto pololetí o 30 miliónů Kč méně. Okamžitě jsme udělali reorganizaci nákladů. Desítky plánovaných operací jsme odsunuli na příští rok. Jde o takové, u nichž to pacient nepocítí. Jinak jedeme normálně,“ řekl Šubrt.

Běžný provoz má i jedna z největších nemocnic v zemi pražská FN Motol. „Péči neomezujeme. O letních prázdninách lidé marodili mnohem méně, takže jsme měli nízké výkony. Proto si nyní můžeme dovolit pracovat do konce roku v relativně nezměněném režimu,“ potvrdil Právu ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Uklízejí, malují

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí částečně péči omezila, ale akutní poskytuje v plném rozsahu. Tradičně se v tomto období uzavírají některá oddělení a dělá se například generální úklid, maluje se.

Ústecká Masarykova nemocnice pracuje podle primáře Daniela Nalose, náměstka ředitele pro zdravotní péči, v normálním režimu, žádné léčby neomezuje, pacienti nejsou vystaveni úsporným opatřením.. Přesto ale došlo k poměrně výraznému omezení operačních výkonů.

„To je však dáno nezájmem pacientů, ti totiž nechtějí být před Vánocemi operováni,“ řekl Právu MUDr. Nalos. Také Fakultní nemocnice v Plzni operativu na konci roku nijak neomezuje.

Jedinou nemocnicí v Jihomoravském kraji, která reaguje na pokyn ministerstva zdravotnictví šetřit na konci roku, je Fakultní nemocnice Brno (FNB).

Operace tam v prosinci snížili zhruba na polovinu, odložili je na leden. Je to i důsledek dosud neuzavřené smlouvy nemocnice s VZP na druhé letošní pololetí.

„Chybí nám několik miliónů korun,“ uvedla tisková mluvčí FNB Anna Nesvadbová. Ostatní nemocnice v Brně včetně Fakultní u sv. Anny či Masarykova onkologického ústavu žádná omezení nezavedly, stejně jako nemocnice v menších městech.

Právo

Nemocnice se před Vánoci vylidňují
Ohodnoťte tento článek!