Nemocnice se propadá do ztráty

peníze

Ani letošní hospodářský výsledek nebude podle prognóz pro Karlovarskou krajskou nemocnici (KKN) příliš příznivý.

Ztráta bude podle krajského radního Jaroslava Bradáče činit přibližně sedmdesát milionů korun. Karlovarský kraj nemocnici pomohl kompenzací ve výši třiceti milionů, takže konečné saldo KKN by činilo 40 milionů korun.

„Plánované výnosy se v porovnání s rokem 2009 snížily o dvacet milionů. Jde především o výpadky malých zdravotních pojišťoven,“ vysvětlil krajský radní a člen představenstva KKN Jaroslav Bradáč (ČSSD). Podle něj jde přesto o optimistický výhled. „Bývalý ředitel Jiří Fojtík propočetl letošní ztrátu na sto milionů. To by bylo neuvěřitelné číslo. Novému řediteli KKN Zdeňku Horákovi se podařilo deficit stlačit na úroveň loňského roku, což považujeme za úspěch,“ uvedl Bradáč. Podle něj se nemocnici podařilo rezervy najít v důsledném uplatňování výběrových řízení. V některých komoditách se nemocnici podle něj podařilo uspořit až třicet procent. „Ovšem největší položkou jsou osobní náklady. Za bývalého ředitele Fojtíka stoupl počet zaměstnanců o sto a výkony zůstaly stejné. Doufám, že se tento trend i přes tyto parametry otočí,“ dodal Bradáč.

Vedení kraje očekává, že se nepříznivý vývoj v hospodaření KKN podaří změnit až s připravovanou restrukturalizací. „Ve třech nemocnicích nelze zároveň provádět tři náročné a drahé výkony. To není efektivní. Chceme zdravotní péči zachovat, ale také na ni musíme mít. Jak budou organizační změny vypadat, to zveřejníme, až to bude spočítané a projednané,“ odmítl Bradáč sdělit podrobnosti o připravované restrukturalizaci v krajské nemocnici.

Plánovaná ztráta se zatím neprojevila na dodavatelsko- odběratelských vztazích nemocnice. Podle Bradáče tomu zamezila právě třicetimilionová kompenzace, kterou ji poskytl kraj. Letošní plán KKN počítá s výnosy za miliardu 444 tisíc korun, náklady mají činit miliardu 515 tisíc.

Nemocnice se propadá do ztráty
Ohodnoťte tento článek!