Přejít na obsah

Nemocnice se sloučí v jednu společnost

zpět
9.11.2006

Zásadní změna čeká zdravotnictví v Ústeckém kraji. Krajské nemocnice, které dosud fungovaly jako příspěvkové organizace, by měly získat novou právní normu. Změna se chystá na 1. dubna příštího roku...

Ústecký kraj -

„Změna spočívá ve sloučení krajských nemocnic do jedné akciové společnosti s názvem Krajská zdravotní a. s.,“ uvedl krajský radní Petr Fiala. Podle něj tak vznikne největší poskytovatel zdravotní péče v České republice, jehož spádové území zahrne až milion obyvatel. Spojené nemocnice by měly více než 6 500 zaměstnanců a roční obrat přibližně 4 miliardy korun. Disponovaly by s majetkem 6 miliard korun.

Podle Fialy by měla Krajská zdravotní a. s. vyjednávat lepší podmínky s dodavateli léků, nebo zdravotními pojišťovnami.

Ústecký deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Ústecký deník

Komentovat článek: Nemocnice se sloučí v jednu společnost

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice se sloučí v jednu společnost

Komentáře

dalších 5 komentářů
megaloman Asi mi to nedochází,  | 9. 11. 2006 19:07

ale toto rozhodnutí není podle mne tím nejlepším, co šlo vymyslet. Sloučit asi šest nemocnic do jedné, není nejlepším řešením. Jednak se příliš peněz neušewtří, a dále, páni ze zudravoitního odboru kraje, tím přijdete o dosti značné prostředky. Ono totiž, pokud do současné doby jsou financovány jednotlivé nemocnice za unikátní rodná čísla, pak ve chvíli, pokud je pacient z bývalé "okresní" nemoicnice přeložen do "krajské Masarykovy nemocnice", pak zdravotnictví v kraji obdržří finanční prostředky jak pro bývalou "okresní" nemocnic, tedy třeba v Teplicích, a současně i pro "krajskou Masarykovu" v Ústí nad Labem. Nově potom po sloučení obdržíte prostředky pouze jednou, takže zdravotnictví na tom bude tratit. Ale to je asi pro Vás moc složité. Myslete více, a zkuste oslovit z hlediska poradenství také zkušené odborníky pro zdravotnictví, nejen ty, kteří chtějí pouze vydělat na pseudoradách.

Milan Šilhan Krajský omyl  | 9. 11. 2006 13:21

Pan krajský radní má dojem, že dal do hromady několik prodejen potravin a že z nich udělá supermarket. Neudělá nic, protože význam nemocnic pro občany je dána jejich územním okruhem, lokální dostupností, kvalitou a hospodárností. To, že bude mít výsledné "nemocniční těleso" o několik úředníků méně, není žádná sláva. S pojišťovnami vzhledem k zákonu č. 48/1997 Sb. nic nenadělá a žádné výhodné podmínky mimo centrální nákup brambor se mu nepovedou. Horší je to, co pokazí. Tím, že nemocnice nebudou "veřejné neziskovky", což neznamená, že jimi musí být podle Rathova zákona, nebudou mít nárok na veřejné příspěvky na provoz a investice mimo prostředků z veřejného zdravotního pojištění. To bude tyto "obchodní nemocnice" do budoucna výrazně znevýhodňovat proti neziskovkám "ústavně konformním". Akciové společnosti ovšem mají výhodu podle Obchodního zákoníku, že se mohou změnou statusu ( stačí jedno usnesení pléna kraje ) okamžitě změnit ve veřejné neziskové nemocnice. Radní by měli by být již nyní na to připraveni. I tak je komplex neziskových nemocnic jako hospodářských organizací pro kraj darem od Boha.

Marie Nemocnice se sloučí v jednu společnost  | 9. 11. 2006 12:50

Sloučením nemocnic se nic nevyřeší. Tím se jenom bude potlačovat konkurenční prostředí. Jediný smysl by spočíval v tom, že se budou redukovat stejné obory, zvýší se kvalita zdravotní péče. Daleko složitější problém bude v majetku nemocnic, kdo budou akcionáři, jaká budou pravidla, investice, kdo bude předsedou představenstva, jak se bude provádět účetnictví apod. Pokud by to někdo myslel vážně, potom by měl zvěřejnit strategii, vizi, analýzy ekonomické, efektivitu apod. Ale to se jistě nestane.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné