Nemocnice Semily a Jilemnice by se měli od roku 2017 sloučit

dohoda, důvěra, ručitel, ruce,

Nemocnice v Semilech a Jilemnici by se měly k 1. lednu 2017 sloučit v jedno zdravotnické zařízení. Na spojení se už loni dohodla zastupitelstva obou měst. Podmínkou je přeměna příspěvkových organizací na obchodní společnosti.

Nemocnice v Semilech je už od srpna loňského roku společností s ručením omezením, změna Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici se připravuje. Obě zdravotnická zařízení je také třeba ocenit, samotnou fúzi by pak měli zastupitelé schvalovat na podzim, řekla ČTK semilská starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

Nemocnice Semily je jedním ze čtyř zdravotnických zařízení na Semilsku. Další jsou v Jilemnici a Turnově, vzdálených 30 kilometrů, 20 minut trvá cesta do Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou. Semilská nemocnice má 130 lůžek, v 90. letech prošla rekonstrukcí za 400 milionů korun. Dlouhodobě se však potýká s nedostatkem lékařů. Loni na jaře musela dokonce omezit provoz lůžkové části chirurgického oddělení. Obnovit se ho podařilo díky pomoci lékařů z Liberce. Od Nového roku ale nemocnice zrušila kvůli nedostatku lékařů lůžkovou internu. Z 31 lůžek 20 přeměnila na lůžka následné péče, ostatní zrušila. Zachován zůstal nepřetržitý provoz interní ambulance. „S dalším omezením nepočítáme, rozsah péče by už měl být zachován,“ řekla Mlejnková.

Spolupráci semilské a jilemnické nemocnice nahrává blízkost měst, vzájemně se mohou doplňovat i jejich odbornosti. Semily mohou nabídnout lůžka následné péče nebo kvalitní ortopedii, v Jilemnici je zase dětské oddělení nebo gynekologie, které v Semilech chybí. Jilemnická nemocnice se 194 lůžky slouží pro 60.000 pacientů z Jilemnicka, Semilska a Jablonecka a také pacientům z oblasti Vrchlabí a části Jičínska. Tamní zastupitelé dali přednost transformaci na akciovou společnost, protože pro ně byla důvěryhodnější. Podle ředitele nemocnice Jiřího Kalenského ale nemocnice v minulých letech investovala miliony z evropských fondů do modernizace a rozvoje, a tak musí s transformací souhlasit i poskytovatelé dotací.

Ohodnoťte tento článek!