Nemocnice si postaví tříhvězdičkový hotel

Titulní obrázek

S originálním řešením, jak si vylepšit rozpočet, přišla Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Bude totiž podnikat v turistickém ruchu. Přímo ve svém areálu chce postavit tříhvězdičkový hotel s přibližně 260 lůžky, podzemní garáže a halu s bazénem, kterou by měla využívat i armáda…

Stavba takového zařízení je ale velmi nákladná věc, protože její rozpočet podle dostupných údajů dosahuje bezmála jednu miliardu korun. Proto vedení nemocnice oslovilo čtyři zájemce, kteří uvažují, že projekt zafinancují.

Vítěz bude mít hotel pronajatý na dvacet pět let zdarma. Pak ho předá Ústřední vojenské nemocnici. „Již zhruba půl roku s nimi povedeme rozhovory, pak se rozhodneme, s kým vstoupíme do partnerství,“ řekla včera Deníku mluvčí nemocnice Iva Ruskovská.

Už v roce 2009 by se měly zahájit demoliční práce na stávajících dosluhujících budovách v areálu. Na jejich místě pak vyroste vedle hotelového komplexu s bazénem rovněž ubytovna pro zaměstnance Ústřední vojenské nemocnice.

Otevřeny by mohly být už v roce 2011.

Ředitel Štefan Brunclík: Změny ÚVN neomezí

Cílem projektu je vytvořit areál, který nebude jen nemocniční, ale lidé tu najdou řadu dalších služeb, uvedl o projektu PPP v rozhovoru pro Pražský deník ředitel Ústřední vojenské nemocnice Štefan Brunclík.

Jaký je princip projektu?

Soukromý investor budovy postaví a bude je po 25 let provozovat. Nemocnice mu pak zaplatí služby, které bude využívat. Po 25 letech přejde areál do jejího plného vlastnictví.

Co by měl projekt nemocnici a Pražanům přinést?

Nemocnice jím rozšíří služby pro pacienty, jejich příbuzné, pro zaměstnance i širokou veřejnost. Lidé k˙nám nebudou chodit jenom do nemocnice, ale budou si tady moci zaplavat, ubytovat se tu nebo využít drobných služeb, na nichž se dohodneme s investorem. Pro zaměstnance to bude znamenat komfortnější ubytování a kratší cestu do práce. Pro pacienty nabídku hotelového ubytování.

Nenaruší větší otevřenost areálu bezpečnost nemocnice?

Toho se neobáváme, zavádíme kamerové systémy, máme tu bezpečnostní službu a na pracoviště smějí díky čipovým kartám pouze určení zaměstnanci. Navíc hotel, ubytovna a bazén budou mít vlastní vchod.

Jak demoliční a stavební práce omezí provoz nemocnice?

Nijak, protože práce se budou týkat pouze té části areálu, kde nestojí pavilony. V˙takovém typu projektu máte primát.

Neobáváte se, že projekt nakonec nedokončíte?

Tréma byla velká a měli jsme obavy, zda projekt vláda vůbec schválí a zda o něj bude mít někdo v takovém rozsahu a pojetí vůbec zájem. Samozřejmě stát se může cokoliv. Pevně však věřím, že projekt úspěšně dokončíme. (hav) Štefan Brunclík

Regionální deník

Nemocnice si postaví tříhvězdičkový hotel
Ohodnoťte tento článek!