Přejít na obsah

Nemocnice si stěžují na audit peněz z EU, budou se bránit

zpět
30.9.2014
nemocnice, chodba
zvětšitnemocnice, chodbaZdroj: Shutterstock

nemocnice, chodba | Zdroj: Shutterstock

 

Ředitelé dvou desítek nemocnic si stěžují na audity, které se zaměřily na využití evropských peněz na nákup přístrojů a vybavení specializovaných center. Podle nich byly kontroly, při nichž padly sankce v desítkách milionů korun, netransparentní a nestandardní. Chtějí se případně bránit u soudu.

Novinářům to po jednání se šéfy zdravotnických zařízení řekl místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ředitele podpořil. Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht vnímá jejich postoj naopak jako nepřípustné ovlivňování auditu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ČTK sdělil, že se stížností bude v příštích dnech zabývat.

„Pokud by to takto dopadlo, je nepochybné, že nemocnice u soudu uspějí. Výsledkem by bylo, že Česká republika přijde o několik stovek milionů korun. Je to zpochybnění dobrého jména,“ uvedl ministr Němeček. Audity podle něj vypadají velmi nestandardně. Pochybuje prý o tom, co bylo jejich cílem. Řekl, že všichni jím oslovení ředitelé shodně uvedli, že se neoficiálně dozvěděli, že kontrola u nich dopadne špatně.

Němeček zadal svému odboru evropských fondů, aby situaci prověřil. O výsledcích chce informovat premiéra. Věří, že pokud by se tvrzení šéfů nemocnic potvrdilo, ministr financí by zasáhl. Náměstek ministerstva financí však považuje jednání ředitelů za nekorektní.

„Vnímáme to jako nepřípustné ovlivňování auditu,“ řekl dnes novinářům. Poukázal na to, že zatím jde o návrhy zpráv, k nimž se auditované subjekty budou vyjadřovat. Konečné zprávy by měly být k dispozici zhruba v polovině prosince.

Ředitelé nemocnic kritizovali to, že po auditu nedostali expertní stanoviska či se nedozvěděli jména expertů. Nemohli se tak prý proti výsledkům bránit. „Ředitelé si nejvíc stěžovali na to, že audity byly neprůhledné. Nebylo jim předloženo, na jakém základě byly korekce. Jednotlivé detaily nebyly prokázány. Mají pocit, že audity nebyly zcela korektní a hovořili dokonce o účelovosti,“ uvedl Běhounek. Situaci označil za velmi nešťastnou.

Podle náměstka ministra financí naopak audity postupovaly naprosto standardním způsobem. Konkrétní jména auditorů ministerstvo financí nezveřejňuje, jde o zaměstnance tohoto úřadu specializované na danou oblast. Kritizované audity podle něj nebyly ničím výjimečné. „Je to postup aplikovaný deset let. Skupina auditorů nejdříve podrobně studovala dokumentaci, až pak prováděla šetření na místě. Není tak pravda, že audit trval dva nebo tři dny,“ zdůraznil.

Audity ministerstva financí se konaly letos v červnu a červenci. Týkají se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Vedení dotčených nemocnic tvrdí, že jejich postup prošel kontrolou různých institucí několikrát. Žádná pochybení kontroly prý neodhalily. „Audit ministerstva financí je nezávislý na jakýchkoliv jiných kontrolních mechanismech,“ uvedl Wagenknecht. Stálo by podle něj za zamyšlení, zda dřívější kontroly byly provedeny správně.

Nyní hrozí, že by zařízení musela část výdajů hradit ze svého, ne z evropských peněz. „Pokud by nemocnice sankce platily, určitá stabilizace zdravotnictví by byla významně narušena. Rezervy nemocnice nemají,“ podotkl Běhounek. Podle Wagenknechta je zatím předčasné předjímat konečné závěry auditů. „Je to ve fázi návrhu,“ zopakoval.

Sankci v desítkách milionů korun dostala královéhradecká nemocnice. Podle jejího ředitele Romana Prymuly audit trval tři dny a auditoři nenaznačovali, že by nastaly nějaké potíže. Dva nemocniční evropské projekty prošly několika audity a kontrolovala je i Evropská komise, která pochybení neshledala, řekl Prymula. Pokud by nemocnice měla sankci platit, musela by peníze vzít z prostředků na léčení pacientů, dodal ředitel.

Podle šéfa jihlavské nemocnice Lukáše Veleva auditorky nechtěly vedení sdělit jméno odborníka, s nímž audit konzultovaly. Velev uvedl, že závěr kontroly byl takový, že zařízení sankci dostane, jen se musí stanovit její výše. Dodal, že audit nenapadal ceny, za které nemocnice vybavení pořídila, ale proces výběru. Pochybení ale už dřív prý nenašel antimonopolní úřad. „Audit byl netransparentní a nestandardní,“ uvedl Velev.

Podobně se vyjádřili i šéfové třinecké či motolské fakultní nemocnice. Auditoři podle nich nechtěli uvést jména expertů, kteří nákup přístrojů posuzovali. „Peníze nemají šanci z nás dostat ani před soudem, budeme se soudit,“ uvedl ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.


Komentovat článek: Nemocnice si stěžují na audit peněz z EU, budou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné