Nemocnice snížila odměny, lékaři přestali sloužit pohotovost

V nemocnici v Havlíčkově Brodě včera ráno nastoupili do práce tři místo čtrnácti anesteziologů. Šest zdejších operačních sálu teď bude mít na starosti jediný z nich, další bude sloužit na jednotce intenzívní péče a třetí na lůžkovém oddělení ARO…

Od včerejšího rána přestalo sloužit pohotovostní služby nad rámec zákoníku práce 72 ze 113 lékařů, a tak musel být zaveden směnný provoz.

Lékaři protestují proti tomu, že jim vedení zadlužené nemocnice kvůli úsporám o polovinu snížilo osobní ohodnocení. Kromě anesteziologů neslouží ani lidé z gynekologie, ortopedie, chirurgie a interny.

„Se současným počtem lékařů, hlavně anesteziologů, bude čas a síla pouze na akutní záležitosti,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu havlíčkobrodské nemocnice František Šenk.

Přednosta gynekologického oddělení sice včera ráno ČTK řekl, že žádné operace neodkládá a že kvůli protestu lékařů problémy nenastaly, zastupující ředitel nemocnice Ladislav Med však nepřímo agentuře připustil, že kvůli protestu ubudou nemocnici výkony. Řekl, že doufá, že si lékaři uvědomí, jak by pokles výkonů mohl nemocnici poškodit, a od protestu ustoupí.

Ke stejnému kroku jako v Havlíčkově Brodě se ode dneška chystají lékaři v Jihlavě a od listopadu také v Třebíči. Všechny tři nemocnice jsou silně zadluženy.

„Vypovězení služeb bude trvat tak dlouho, dokud se mzdové podmínky nevrátí do období před touto krizí a dokud nebudeme mít náznak smysluplného jednání o koncepci zdravotnictví v kaji Vysočina,“ uvedl Lukáš Veleva z Lékařského odborového klubu v Jihlavě.

„Bez změn v systému financování je jakákoliv krajská koncepce nereálná,“ uvedl hejtman Vysočiny František Dohnal.

„Kraj ale nebude dotovat nadprůměrné platy lékařů například na úkor zimní údržby silnic,“ dodal.

Průměrný měsíční plat lékařů v havlíčkobrodské nemocnici včetně odměn za asi osmdesát hodin přesčasů a pohotovostní služby činí 36 tisíc korun.

Josef Šíf, Hospodářské noviny, 16.10.2003

Ohodnoťte tento článek!