Nemocnice snižují ztrátu

Plzeňský kraj přeměnil své nemocnice na obchodní společnosti jako první v republice. Jejich celková zadluženost dosahovala 250 milionů Kč. V současné době je situace podstatně lepší…

Letošní finanční plán, který zdravotnickým zařízením schválila krajská rada, počítá s celkovou ztrátou do 28 milionů korun. Podstatnou část letošního schodku by měly tvořit celkové odpisy a nájmy.

V roce 2003 dosáhla ztráta šesti krajských nemocnic téměř 140 milionů. Vloni počítal finanční plán se ztrátou ve výši 53 milionů korun.

„Výsledky hospodaření ještě nejsou uzavřeny, ale předběžně to vypadá, že hospodaření ke konci loňského roku skončí se ztrátou 40 milionů korun. Nemůžeme říci, že jsme z problémů venku, ale trend je uspokojivý,“ hodnotí situaci hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann.

Když hejtmanství nemocnice převzalo, jedna z nich nefungovala a dalším hrozilo zastavení dodávek léků, vody nebo energií.

„Teď je situace mnohem lepší než byla před rokem a půl.“ Některé krajské nemocnice se již dostaly do mírného zisku – ve Stodu a v Horažďovicích. Do vlastnictví kraje dále patří nemocnice v Domažlicích, Klatovech, Rokycanech a Nemocnice následné péče Svatá Anna.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!