Nemocnice stále připomínají kasárna

Bolesti po operaci, působení léků, horší adaptace na cizí prostředí. Pacienti v nemocnicích mají mnoho důvodů, proč často nemohou dlouho do noci usnout. Když se jim to konečně podaří, vytrhne je v šest hodin ze spánku sestra s teploměrem nebo personál převlékající lůžko. Průzkumy ukazují, že časné ranní vstávání je jednou z věcí, které veřejnosti na českých nemocnicích nejvíce vadí…

Brzké ranní probouzení dělá pacientům při pobytu v nemocnici peklo. Nesmyslné opatření přitom ale přežívá jen kvůli pohodlnosti ředitelů zdravotnických zařízení.

Praha – Bolesti po operaci, působení léků, horší adaptace na cizí prostředí. Pacienti v nemocnicích mají mnoho důvodů, proč často nemohou dlouho do noci usnout. Když se jim to konečně podaří, vytrhne je v šest hodin ze spánku sestra s teploměrem nebo personál převlékající lůžko. Průzkumy ukazují, že časné ranní vstávání je jednou z věcí, které veřejnosti na českých nemocnicích nejvíce vadí. „Když jsem byl v nemocnici, bylo to pro některé pacienty vyloženě utrpení. Už se jim nepodařilo usnout a byli zbytečně unavení,“ říká David Teplý z Kutné Hory. Organizace bojující za práva pacientů tvrdí, že přístup nemocnic je českou specialitou. „Z hlediska provozu nemocnic je násilné brzké buzení pacientů nesmyslné. Pouze usnadňuje život části pomocného personálu, například uklízečkám,“ říká Vladimíra Bošková, šéfka Občanského sdružení na ochranu pacientů.

V zahraničí by si k nemocným něco podobného nedovolili. „Například v Anglii je zcela běžné, že se sestra přijde zdvořile zeptat pacienta, kdy mu může aplikovat injekci,“ uvedla Bošková. I v sousedním Německu či Rakousku zákony určují, že vedení nemocnic musí zajistit pro pacienty takzvané domácí prostředí. „Provoz nemocnic se tedy musí přizpůsobit podmínkám, které by měl pacient doma – včetně buzení,“ dodala Bošková. S příliš brzkým ranním probouzením pacientů nesouhlasí ani ministerstvo zdravotnictví.

„Hned po svém prvním jednání s řediteli fakultních nemocnic jsem je důrazně požádal, aby zahájili organizační kroky vedoucí k tomu, aby budili pacienty později,“ uvedl ministr zdravotnictví David Rath. Pokud by zůstal i nadále ministrem, odměňoval by ředitele fakultních nemocnic také na základě přístupu personálu k pacientům, včetně buzení. Podle Ratha nestojí změně organizace práce v nemocnicích nic v cestě. „V podstatě se její rytmus života posune o hodinu nebo o dvě. Takže nebudíte pacienta třeba v půl sedmé, ale v půl osmé nebo v půl deváté,“ dodal.

Největší překážkou změn ve zdravotnických zařízeních je odpor nižšího a středního zdravotnického personálu. „Jsou samozřejmě rádi, že začnou v šest a skončí ve dvě odpoledne. Ale našim ředitelům jsem zdůraznil, že my jsme tu pro pacienty, nikoliv pacienti pro zdravotnický personál,“ řekl Rath. Ministerstvo zdravotnictví přímo řídí jen fakultní nemocnice. Pacienti, kteří nejsou spokojeni se zacházením v městských či krajských nemocnicích, by se měli obracet na jednotlivé radnice nebo krajské úřady.

Regionální deníky

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr.Pavel Milevský

Tímto přístupem bylo zvláště proslulé také interní oddělení Nemocnice v Měšících u Prahy. Jeho někdejší primář MUDr.Miroslav Kubasa dělal vizity již od 06:30 hodin ráno. Jak píše autor článku, důvodem byla především skutečně neochota sester toto změnit, podporovaná pochopitelně primářem. Již tehdy jsem na to jako sekundář poukazoval a nakonec to byl jeden z důvodů mého odchodu z tohoto oddělení. Jak je tedy vidět vůbec nic se od těch dob nezměnilo.

leo

opět extrém, navíc nevím proč se všichniv poslední době ohánějí německem či rakouskem.Alespoň ty nemocnice, kde jsem byl,nebo o kterých mám informace,mají podobný režim jako u nás.Samozřejmě ,že vizita v 6,30 je nesmysl.Ale neumím si představit,že za současných restrikčních opatřeních bude jedna sestra na oddělenípícha injekce jak si zamanou pacienti, ale jak říkám, ať si lidé vyberou, tedy budou vstávat jak chtějí, jeden snídani v 7, druhý v 8, jeden injekci v 9 a druhý v 10, jo ale když se někdo pokadí, tak pak musí počkat, než se postupně udělají upravy atd, nebo musí ředitelé nabrat vícepersonálu, to je totiž jediný a zásadní rozdíl mezi ČR a německem,na stejném odělení tam pracuje minimálně o třetinu více personálu, jedna sestra jen na převazy, jedna sestra jen na léky atd atd

takže můj názor je ten, že nemocnice není hotel, v nemocnici jsou nemocní

lidé, kteří jsou tam hlavně proto, aby se léčili, tedy na ranní vstávání, a režim dne navazují další vyšetření, léčebné procedury, je to soukolí, které běží.Neumím si představit, že bychom začali operovat až v 11 hodin, páč někteří si rádi přispí, a akutní vyšetření nechal možná až po odpoledním šlofíku.

Dagmar Kronerová

pane leo, vy si snad opavdu myslíte, že je v našem zdravotnictví vše v pořádku…teď tím myslím ze strany lékařů? Časné vizity jsou problémem většiny nemocnic a když ne vizity tak další vyšetření. Sestra probudí paienta v šest ráno s tím, že mu musí změřit teplotu ( a nejde o akutní případ, pacient má jít za pár dní domů), pacient je vzbuzený a pak třeba ještě několik hodin čeká na vizitu, místo toho mohl spát a nabírat sílu, to je moje osobní zkušenost. Vizita následovala v půl osmé, takže návaznost ostatních vyšetření nebyla, šlo jen o neochotu personálu nějak se organizačně sjednostit, to je vše.

leo

ale to v žádném případě,jen jsem tím chtěl nastínit to, co už jsem se snažil v podobných článcích opakovaně.Tedy že v poslední době jsme svědky osočování a napadání zdravotnického stavu na všech možných úrovních.Lékař pokud není ožrala tak je úplatný, pokud někdo vyjde z nemocnice zdravý,měl by dosmrti děkovat pánubohu apod.Viz posledních několik kauz v médiích.

Sám občas doma čelím atakám své matky, která již důchodového věku, odkojena na komunistických nepravdách o bezplatnosti zdravotní péče nemá náhled situace.Jen konkrétně k dnešnímu tématu.Byl bych celou svou bytostí za zdravotnictví, kde by byly nemocnice,kde by každý pacient měl svůj režim, svůj pokoj, svůj personál(vždy příjemný a empatický),kde by vše běželo podle předem naplánovaného scénáře, a pacient by se uzdravoval jen z té harmonie samotné.

Jenže realita je jiná, nemožno v dnešních podmínkách vinit ředitele, lékaře či co já vím koho.Každodenní práce je chaos,termíny vyšetření, operací, nezřídka jsou nahodilé, protože kapacity jsou přetížené.V dnešním zdravotnictví je vše nastaveno na maximálně úsporný režim, a cokoli, co se vymyká tomuto nastavení způsobuje zmatek a chaos.Jediná věc jak možno fungovat v tomto systému, je bohužel jistý režim v nemocnicích.Pokud chci pro pacienta zajistit co nejdřívější termín vyšetření a pracoviště mi zdělí že bude za týden, ale ať si raději každý

den zavolám, nepříjemné pro mě, nepříjemné pro pacienta, který neví kdy a co.Tedy situace je špatná a řešení???

jen tak naokraj, stále jsme srovnáváni se zahraničím-zde musím jen zopakovat,že v okolních vyspělých zemích nikde není taková dostupnost kvalitní zdravotní péče pro běžného člověka jako u nás-zatím-Každý kdo může porovnat třeba péči o tehotné, systémy očkování,preventivní programy atd atd musí dát za pravdu.Prostě u násmáme západní medecínu za východní peníze,to je systém, který byse všude jinde již dávno zhroutil, jenže u nás, se to vždycky nějak udělá, že to funguje.Ale rezervy nejsou.

Pracuji v malé nemocnici,myslím že máme personál skvělý, naprostá většina

pacientů jsou také skvělí, občas se máme potíže s někým domluvit, je tu také jeden chronický ztěžovatel co již psal i prezidentovi,jaký je tu …,občas se máme potíže domluvit s kolegou z jiné nemocnice a tak ten život plyne a plyne.Trošku jsem se rozepsal takže jen na závěr, nic není černé ani bílé, situace ve zdravotnictví není dobrá, a to není asi nikde na světe(stávky v SRN, francie),řešení je asi těžké, a lidská stránka, někdy trochu více pochopení na naší straně, někdy na té druhé…
Nemocnice stále připomínají kasárna
Ohodnoťte tento článek!