Přejít na obsah

Nemocnice trápí odchody lékařů

zpět
2.11.2010
nemocnice, pokoj, pacientka, sestra,
zvětšitnemocnice, pokoj, pacientka, sestra, Zdroj: www.advancedpracticenursing.ca

nemocnice, pokoj, pacientka, sestra, | Zdroj: www.advancedpracticenursing.ca

 

Úbytek lékařů může ohrozit pacienty v nemocnicích. Počet ošetřujících bývá často na hraně.

Lékařů, kteří odcházejí za lepším platem do zahraničí, je čím dál více. Situace v některých nemocnicích je velmi špatná a hrozí, že některá oddělení mohou přestat fungovat.

„Je tomu bohužel tak. Některé obory jsou na hraně holého fungování a chybí nám lékaři. Oddělení při odchodu i jednotlivců z určitých oborů mohou kolabovat,“ popsala situaci mluvčí nemocnic v Karviné a Orlové Radmila Fleischerová.

Dodala, že zatím nepomáhají ani nástupy nových lidí, protože jednotlivá oddělení požadují zhruba 15 až 20 lékařů. Kromě lékařů chybějí i další profese. „U nás například zdravotní sestry, radiologičtí asistenti nebo fyzioterapeuti. Ne vždy lze všeobecnou sestru nahradit zdravotními asistentkami. Zvláště ty sestry, které mají specializaci, na které závisí hrazení úkonů pojišťovnami,“ řekla Fleischerová.

Velmi podobná situace přitom panuje v celém regionu. Řada lékařů je na odchodu, nebo jej plánuje. „Počet zaměstnanců na nemocničních odděleních je často na hraně. Nejde přitom jen o finanční ohodnocení, ale i o nekonečné přesčasy. Mladí lékaři pak jdou buď rovnou do zahraničí, nebo úplně do jiného oboru, kde jsou lépe placeni,“ popisuje Sedláček.

Nabídky mají. O české lékaře se hodně zajímají například německé a rakouské nemocnice. Pracovní agentury je přitom lákají nejen na samotnou lékařskou praxi. „Agentura jim přitom často zařídí nejen práci, ale i bydlení, zaměstnání pro partnera, školy a školky pro děti. Odchod tak mají velmi zjednodušený,“ popsal Martin Sedláček z Lékařského odborového klubu. Sám má prý v Evropě několik známých, kteří za lepšími penězi už odešli.

Lékařů, kteří sice zůstávají, ale nechtějí sloužit nekonečné přesčasy za málo peněz, podle informací odborů přibývá. Ti se v boji za zvýšení platů a proti dlouhým přesčasům spojili do společné akce „Děkujeme, odcházíme“, kterou už podpořilo několik tisíc lékařů z republiky. Mezi nimi i desítky mužů a žen z Karvinska. Lékařský odborový klub eviduje už 50 lékařů, kteří podali k poslednímu dni v roce výpověď.

„A další přibývají,“ popsal Martin Sedláček. Vedení nemocnic se k aktivitě „Děkujeme, odcházíme“ staví shovívavě, přestože může ohrozit chod nemocnice. „Vnitřně s touto aktivitou souhlasím a podporuji ji. Ovšem s obavami sleduji, že ji státní orgány podceňují. V případě, že lékaři skutečně splní své hrozby a odejdou, dojde k situaci, kterou si nedokážu představit. Naše zdravotnictví zkolabuje, což pocítíme všichni,“ uvedl Radek Sušil, náměstek pro zdravotní péči v Nemocnici v Karviné-Ráji.


Klíčová slova

Autoři

Nina Macošková, Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnice trápí odchody lékařů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Nemocnice trápí odchody lékařů

Komentáře

1 komentář
TRUDY Odchody  | 3. 11. 2010 06:20

Tak ať manažeři nenakupují předražené přístroje a léky a raději zaplatí zdravotníky!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné