Nemocnice tvrdí, že jim pojišťovny neplatí správně a nejednají

Titulní obrázek

Podle asociací a sdružení nemocnic nechtějí zdravotní pojišťovny zaplatit zdravotnickým zařízením péči o pacienty za první pololetí tak, jak jim uložila vyhláška. O úhradách na toto pololetí s nimi pak prý nejednají. ČTK to dnes sdělili zástupci Asociace českých a moravských nemocnic…

Praha – Představitelé pojišťoven ale říkají, že jejich instituce za péči platí podle vyhlášek a jednání pokračují.

Pro první tři měsíce roku vydal bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) vyhlášku, která vzbudila u většiny zdravotníků nevoli. Platby zvyšovala proti loňskému prvnímu pololetí o tři procenta, zaváděla i sankce za poskytnutí většího množství péče a léků než loni. Předpis na druhé čtvrtletí pak zvýšil úhrady proti loňsku o pět procent, způsob placení a regulace změnil.

„My samozřejmě za péči platíme, a to přesně podle vyhlášek,“ řekl ČTK ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák. Podle něj zařízení usilují o to, aby jim pojišťovny za péči v prvním pololetí zaplatily jen podle vyhlášky na druhé čtvrtletí. Asociace českých a moravských nemocnic, Asociace nemocnic ČR, Sdružení soukromých nemocnic ČR a sdružení nestátních zařízení APRIMED ve svém stanovisku uvedly, že na platbách podle předpisu na druhé čtvrtletí budou trvat.

Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka je nynější složitá situace důsledkem „nejasných vyhlášek z dílny bývalého ministra“. Dodal, že ji vyřeší až vydání předpisu pro příští rok. Gajdáček zdůraznil, že všechny pojišťovny s nemocnicemi a léčebnami jednají. „Je to věčný spor, kdy nemocnice chtějí, aby pojišťovny plošně splnily jejich požadavky. Pojišťovny však preferují individuální jednání s jednotlivými smluvními partnery,“ řekl ČTK.

Podle zástupců asociace nemocnic je nutná společná dohoda nemocnic s pojišťovnami. Tvrdí, že jinak by klienti různých pojišťoven nemuseli mít péči stejně hrazenu. „Nemocnice odmítají postup, který by znamenal, že by si jednotlivé pojišťovny ceny péče stanovovaly samy a diktovaly je zdravotnickým zařízením,“ uvedli zástupci asociace nemocnic v prohlášení.

Zdravotní pojišťovny se již se zdravotnickými zařízeními dohodly na podobě úhrad pro prvních šest měsíců roku 2007. Asociace a sdružení nemocnic by chtěly, aby se stejně jako příští rok platila péče i letos ve druhé půlce roku. Další jednání VZP se zdravotnickými zařízeními by se měla uskutečnit na přelomu října a listopadu.

ČTK

Nemocnice tvrdí, že jim pojišťovny neplatí správně a nejednají
Ohodnoťte tento článek!