Nemocnice ušetří, když koupí léky podle ceny z internetové aukce

Titulní obrázek

„Zařízení mají už nyní v elektronickém výběrovém řízení nástroj, jak rychle a zároveň transparentně nakoupit léky a zdravotnické prostředky a dosáhnout přitom výrazných úspor,“ řekl ČTK ředitel společnosti eCentre Vítězslav Grygar…

Nemocnice ušetří až čtvrtinu peněz na léky, když si vyberou dodavatele v internetové aukci. Porovnají nabídky firem a vyhodnotí tu nejvýhodnější. Na stejném principu je od ledna založeno stanovení cen a úhrad všech asi 8000 léků, které jsou v ČR registrovány. Nový systém je součástí první fáze zdravotnické reformy. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) postupně zlevní tři čtvrtiny léků v ČR.

„Zařízení mají už nyní v elektronickém výběrovém řízení nástroj, jak rychle a zároveň transparentně nakoupit léky a zdravotnické prostředky a dosáhnout přitom výrazných úspor,“ řekl ČTK ředitel společnosti eCentre Vítězslav Grygar. Nejvyšších úspor v porovnání s nabídkou dosáhla podle něj zařízení u zdravotnického materiálu, a to o 30 procent. V případě léčiv ušetřily nemocnice díky aukcím bezmála 23 procent.

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza ČTK řekl, že elektronické aukce využívají už druhým rokem. U zakázek menšího rozsahu do dvou milionů korun nahradili poptávkové řízení elektronickou aukcí. U větších zakázek jim novela zákona o veřejných zakázkách umožnila výběrová řízení provádět dvoukolově – v prvním kole posoudí splnění technických parametrů a ve druhém pak v elektronické aukci soutěží firmy cenou. K větším zakázkám se řadí léčiva, k menším prádlo, potraviny, pracovní oděvy či lůžkoviny.

„Každé soutěžení přináší úspory, ale také se nám stalo, že jsme vypsali veřejnou zakázku na nějakou skupinu léčiv, a nabídky byly vyšší, než za kolik jsme do té doby nakupovali, tak jsme soutěž vypsali znovu,“ řekl.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík ČTK řekl, že elektronické aukce využívají už dva roky a daří se jim díky tomu šetřit. Jako příklad uvedl nákup cytostatik, jedna firma jim nabídla originální přípravky na léčení rakoviny za určitou cenu, jiná generická firma, která vyrábí levnější přípravky s obsahem stejné účinné látky, nabídla cenu poloviční. Nakonec nemocnice tento lék koupila od jiné generické firmy za čtvrtinu původní nabídky originálního výrobce.

Ludvík upozornil, že ne vše se dá kupovat v aukci, u technicky komplikovaného zboží je problém porovnat velké množství parametrů, ale u srovnatelných druhů zboží, které se liší jen cenou, což je i případ léků, to podle Ludvíka „skvěle funguje“.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!