Nemocnice uspořádala přímý přenos operace

operační sál, operatér, chirurgové, operace

Uherskohradišťská nemocnice uspořádala už podruhé odborný workshop spojený s komentovaným přímým přenosem operace. Garantem workshopů a hlavním operatérem i komentátorem je primář chirurgického oddělení MUDr. Petr Kavalec.

První workshop spojený s přímým přenosem laparoskopické operace žlučníku byl určen praktickým lékařům a mimo nemocničním specialistům, druhý workshop a přenos téže operace byl pro velký zájem zorganizován i pro chirurgické zdravotní sestry z Uherskohradišťské nemocnice. „Chtěli jsme využít potenciál nových operačních sálů centrálního objektu a přiblížit odborné veřejnosti vždy určitou část chirurgické problematiky. Z vlastní zkušenosti z lékařských kongresů považuji komentované přímé přenosy operací za velmi přínosné,“ uvedl primář MUDr. Petr Kavalec.

Workshop má dvě části. V první, teoretické, prezentuje operatér dané téma – v těchto dvou případech onemocnění žlučníku (anatomie, příznaky, diagnostika, terapie) – a v druhé části je přenášen z operačního sálu obraz laparoskopické operace. „Máme instalované technické zařízení, které umožňuje nejen přenos obrazu, ale přes mikroport také okamžitou slovní komunikaci operatéra s auditoriem. Může tak přímo vysvětlit účastníkům, proč se daný výkon takto provádí, jestli a z jakého důvodu může mít komplikace, jejich řešení a podobně,“ popsal MUDr. Petr Kavalec.

Workshop s přímým přenosem operace se uskuteční opět na podzim, v plánu jsou další typy operací – například laparoskopické operace tříselné kýly, appendixu nebo tlustého střeva.

Ohodnoťte tento článek!