Nemocnice Ústeckého kraje letos skončí poprvé v zisku

Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově patřících Ústeckému kraji, letos skončí v zisku přes 88 milionů korun.

Předseda představenstva Petr Benda novinářům v Ústí nad Labem řekl, že v zisku jsou všechny nemocnice, což je dosud poprvé. Nemocnice se v uplynulých letech potýkaly s mnohamilionovými ztrátami.

Vedení Krajské zdravotní v odhadu letošních výsledků vychází z hospodaření do konce října, které vykázalo zisk přes 117 milionů korun. Nemocnice se proto rozhodla zaměstnancům ještě do Vánoc vyplatit mimořádné odměny 11,6 milionu korun, další výplatu plánuje na jaro příštího roku.

Část peněz půjde na urovnání daňových a účetních ztrát z minulých let a do oprav. Zbylé peníze si nemocnice schová jako rezervu na příští rok, kdy rovněž počítá se ziskem.

Zisk podle Bendy nemocnice vykážou díky úsporám i lepšímu výběru peněz od zdravotních pojišťoven. Peníze ušetřily třeba díky centrálnímu nákupu materiálu a služeb.

Benda tvrdí, že nemocnice intenzivně tlačí na pojišťovny, aby jí proplácely vše za výkony, které lékaři provádějí. V několika případech se s pojišťovnami nedohodly, spory proto nejspíše skončí u soudu, uvedl.

Podle náměstka ředitele Jana Lamiho si velmi dobře vede například nemocnice v Mostě, která se před dvěma lety potýkala s dluhem kolem 45 milionů korun.

V současné době vykazuje zisk přes 80 milionů. Ztrátu kolem 40 milionů korun se podařilo do zisku překlopit i chomutovské nemocnici.

V nemocnicích Krajské zdravotní pracuje přes 6200 lidé, z toho 838 lékařů. Lami tvrdí, že do optimálního stavu jich v současnosti chybí téměř 100, protože lékařů je v Česku nedostatek.

Nemocnice se je snaží nalákat různými výhodami. Zhruba 50 studentů vyšších ročníků medicíny nyní pobírá stipendium s závazkem, že po skončení studia do Krajské zdravotní nastoupí. Nově začala Krajská zdravotní zkušeným lékařům nabízet za nástup v Mostě nebo Chomutově náborový příspěvek až 150.000 korun.

Krajská zdravotní v současné době dokončuje nákup nových přístrojů, na které získala téměř 159 milionů korun z evropských dotací a od státu. Koupí za ně vybavení pro pro ústeckou nemocnici, například nový počítačový tomograf a rentgeny pro traumatologii. Na onkologickém oddělení za tyto peníze mají nový lineární urychlovač a zařízení na centrální ředění cytostatik.

Ohodnoťte tento článek!