Nemocnice v Berouně vyvolala emoce

Rozsáhlou diskusi vyvolala na zasedání berounských zastupitelů budoucnost místní nemocnice. Opozice se neúspěšně pokusila prosadit odmítnutí koncepce krajských radních, která počítá s dlouhodobým pronájmem zařízení…

Beroun – Změnám, které mají posílit šance na přežití, se zřejmě nevyhne nemocnice v Berouně. Pokud krajští zastupitelé odsouhlasí návrh radních, kraj zdravotnické zařízení nabídne k pronájmu.

„Je to východisko ze současné kritické situace. Chceme vytvořit podmínky, aby byla lidem dlouhodobě k dispozici kvalitní zdravotní péče,“ uvedl náměstek hejtmana Josef Kantůrek.

Krajští radní se zároveň přiklonili k restruktualizačnímu plánu berounské nemocnice, který zpracoval Zdeněk Kot pověřený jejím řízením. Změny mají vést k zastavení dlouhodobého zadlužování nemocnice.

„Jinak hrozí vážné nebezpečí, že věřitelé nebudou tolerovat platební neschopnost a dají návrh na vyhlášení konkurzu,“ řekl mluvčí kraje Martin Kupka.

Změny zasáhnou porodnici a dětské oddělení, které v Berouně zaniknou. Lůžka dětského oddělení jsou podle návrhu dlouhodobě využita jen zhruba ze třiceti procent.

Bezprostředním důvodem k uzavření porodnice je každoroční pokles porodů a významná ekonomická ztráta. Loni porodnice zaznamenala 206 porodů. Podle odborníků se pracoviště s méně než 400 až 500 porody ročně stává nebezpečným pro rodičku i novorozence.

Návrh naopak počítá se zachováním interního oddělení. Chirurgie má být stabilizována a zkvalitněna. Počítá se s přeměnou některých akutních lůžek na lůžka následné péče a případně i se zřízením lůžek akutní rehabilitace a psychiatrické péče.

Opozice v berounském zastupitelstvu vyjádřila nesouhlas se záměrem krajských radních zprivatizovat zdravotnictví a s pronájmem nemocnice.

„Město v minulosti nemocnici výrazně podporovalo. Neměli bychom teď dělat mrtvého brouka. Zdraví není tržní zboží,“ uvedl zastupitel Jiří Pokorný (KSČM).

Odmítnutí záměru krajské rady však při hlasování narazilo. Návrh usnesení podpořilo šest zastupitelů. Opačný názor vyjádřilo devět lidí, čtyři se zdrželi hlasování.

„Pronájem za účelem provozování zdravotnických služeb může nemocnici jedině pomoci,“ uvedl starosta Jiří Besser (nezávislý). Příčiny současné situace spatřuje v systému financování zdravotnictví i v odborné úrovni a oblibě zdravotnického zařízení.

„Nemocnice nenabízí potřebnou kvalitu, kterou jsme očekávali, když ji město v letech 1997 až 2001 finančně podporovalo,“ podotkl starosta.

„Nemocnici dlouhodobě opouštějí kvalitní lékaři. Stejně tak ubývají i pacienti. Vítám cokoliv, co přispěje k zachování zdravotní péče pro berounské občany,“ dodal. Lékař Miloslav Balek v emotivní diskusi navrhl, aby nemocnici převzalo město.

„Dluhy ne jsou tak velké, aby to neutáhlo, pokud by se řízení ujali schopní lidé. Pro nemocnici je zásadní, aby zůstaly zachovány čtyři základní obory,“ řekl.

„Když to nezvládne stát ani kraj, nedovedu si představit, že by nemocnici utáhlo město se svým rozpočtem,“ oponoval starosta.

Opoziční zastupitelé města nesouhlasí se záměrem rady kraje pronajmout Nemocnici Beroun. Jejich návrh usnesení neprošel

MILOŠ KLÍMA, Rakovnický deník

foto: ilustrační foto Berouna

Ohodnoťte tento článek!