Přejít na obsah

Nemocnice v Brně asi bude chtít odškodnění za smrt Nely od firmy

zpět
3.9.2008

Fakultní nemocnice Brno (FNB) se patrně v kauze Nely Slavíkové, která v ní v roce 2006 zemřela, dostane do sporu s firmou Biomedica. Tříměsíční dívka přišla o život poté, co utrpěla popáleniny při ležení na vyhřívané podložce dodávané na trh Biomedicou...

Krajský soud v Brně v pátek rozhodl, že nemocnice nese za smrt dítěte odpovědnost, a musí jeho rodičům vyplatit odškodné 800.000 korun. Pokud se proti verdiktu nemocnice neodvolá, bude tuto částku požadovat po dodavateli přikrývky, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. Nemocnice čeká na doručení rozsudku.

Dítě zemřelo 6. dubna 2006 poté, co podstoupilo v brněnské nemocnici operaci zhoubného nádoru na levé tváři. Zahynulo v důsledku selhání řady tělesných orgánů. Při 80 minut trvajícím zákroku totiž utrpělo těžké popáleniny. Leželo při něm na vyhřívací podušce, která hřála více, než měla. Podle expertů mohla mít elektrická podložka až 50 stupňů Celsia.

Kriminalisté nezjistili, že by za smrt Nely někdo nesl trestní odpovědnost. Rodiče podali žalobu na ochranu osobnosti s žádostí o třímilionové odškodné. Krajský soud Brno nezjišťoval při pátečním jednání to, kdo neštěstí zavinil, ale kdo za něj nese odpovědnost. Tím je podle soudce Michala Ryšky nemocnice.

Soudce poukázal na to, že nemocnice bude moci částku, kterou přiznal Slavíkovým, požadovat po Biomedice. Řekl, že vyhřívací podložka neměla být podle českého návodu, který nemocnice měla, použita pro kojence. U Nely se stal opak.

Nemocnice se hájí tím, že měla ještě další návod od výrobce v cizím jazyce, který použití podložky nezakazoval. Navíc podložka nebyla kvalitní. Podle ní je za neštěstí odpovědná Biomedica. Společnost to ale razantně odmítá. Je možné, že spor nemocnice s firmou může skončit v budoucnu u soudu.

Nemocnice čeká na doručení pátečního rozsudku. „Následně jej prostudujeme a buď se proti němu odvoláme, nebo budeme žádat firmu o uhrazení částky,“ doplnila Nesvadbová.

Ministerstvo zdravotnictví po tragické smrti Nely používání výhřevných podušek DM WARM 12 ve fakultních nemocnicích v Česku zakázalo.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nemocnice v Brně asi bude chtít odškodnění za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice v Brně asi bude chtít odškodnění za…

Komentáře

další 3 komentáře
lek.v zahr. Re:Re:Nutná odškodnění  | 5. 09. 2008 08:17

Priteli, kolik stoji i Vas (ci muj) zivot jiz davno vycislili pravnici- prectete si zakony. Kdyz Vas nekdo prejede na chodniku,rodina dostane take pouze stanovenou castku. Vite, chtit americka odskodneni v ukrajinsky financovanem zdravotnictvi hranici se zdravim rozumem. Chce to dneska proste mit stesti. Jinak souhlas se clankem a jeste neco navic - spravni radu firmy vyrabejici takove smejdy zavrit az zcernaji.

Talk Re:Nutná odškodnění  | 3. 09. 2008 15:09

Snad vyjádřit účast rodičům.I informace,jakou má finanční cenu jejich dítě, je další ranou.Je mi těžko.

Pozdní Nutná odškodnění  | 3. 09. 2008 14:01

V medicíně a zdravotnictví jde o lidský život, a propojenost zda se to dotkne někoho "cizího" nebo se to může dotkonout jednou i nás zatím neúčastněné je hodně blízká . V souvislosti se zjišťováním proč k tomu došlo, a zda lze v budoucnu tomu předejít. Soudní spory jsou dány mnohdy neochotou tyto věci vůbec řešit. A to i pro poskytovatele zdravotní péče , nebo výrobce- v tomto případě podložky- přece na ní mohlo být operováno právě i vaše dítě.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné