Nemocnice v Brně může vyšetřovat magnetickou rezonancí i těhotné

Cvičení v těhotenství a prevence inkontinence

Lékaři z Fakultní nemocnice v Brně mohou nově vyšetřovat magnetickou rezonancí i těhotné ženy. Slouží jim k tomu cívka, která je tak velká, že vyšetří i obézní pacienty nebo ženy s těhotenským břichem, řekla ČTK mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Cívka je umístěna na magnetické rezonanci dětské kliniky zobrazovacích metod a bude sloužit i dětem. Především onkologicky nemocným dětským pacientům výrazně zjednoduší vyšetření. Zařízení je jediné na jižní Moravě.

Cívka stála 750.000 korun a nemocnice ji z větší části zaplatila ze svého nadačního fondu. „Cívka je takový oblouk nad tělem pacienta. Ta nová je mnohem větší a výkonnější,“ řekla Mrázová. Podle ní byl dosud problém vyšetřovat magnetickou rezonancí velmi obézní pacienty. Také těhotné matky, u kterých je podezření na vývojové vady plodu, se tak nyní budou moci vyšetřit a zjistit míru postižení dítěte přesněji.

Cívku budou ale podle Mrázové využívat zejména dětští pacienti. Lékaři jich podle Mrázové vyšetří pět až šest denně. „Například u onkologicky nemocných dětí se dělá vyšetření rezonancí v celkové anestezii a dosud jsme ho museli dělat nadvakrát. Nyní to zvládneme všechno najednou,“ uvedla mluvčí. Magnetická rezonance je na rozdíl od některých jiných zobrazovacích metod bezpečná, protože nevydává ionizační záření.

U dětí v Brně se bude podle Mrázové používat na lepší zobrazení pevných nádorů, při nemocech střev a při dalších vyšetřeních. „Absolutně nejvíc novou cívku využijeme u onkologicky nemocných dětí,“ podotkla Mrázová.

Fakultní nemocnice Brno je největším zdravotnickým zařízením na Moravě. Loni v ní bylo hospitalizovaných více než 72.000 pacientů, má téměř 2000 lůžek. Zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví. V Brně funguje i druhá fakultní nemocnice, která je několik kilometrů vzdálená od FN Brno. Letos dostaly obě nemocnice stejného ředitele.

Ohodnoťte tento článek!