Nemocnice v Č. Budějovicích využívá novou magnetickou rezonanci

lékařka, sestra, pacientka, CT, MRI

Českobudějovická nemocnice může určovat diagnózy pacientů pomocí nové magnetické rezonance za 36 milionů korun. Zařízení zobrazuje například nervy nebo mozkovou tkáň bez použití invazivních zákroků.

Magnetická rezonance tak dokáže charakterizovat stav pacienta výrazně přesněji než rentgen nebo počítačová tomografie (CT). Novinářům to řekla mluvčí českobudějovické nemocnice Ivana Kerlesová.

„Nový přístroj s magnetickým polem 3 Tesla nabízí nejen širší diagnostické využití, ale také přesnější a detailnější zobrazení. Díky většímu vyšetřovacímu portálu je zde více prostoru, což znamená, že celé vyšetření je pro pacienta mnohem komfortnější. Jednotlivé techniky se zkracují a tím se částečně zkracuje i jeho pobyt v tomto prostředí. Oproti původní rezonanci je nová také méně hlučná,“ uvedl primář radiologického oddělení českobudějovické nemocnice Petr Lhoták.

Nákup rezonance uhradil z 85 procent Integrovaný operační program EU. Zbytek zaplatila nemocnice. „Z letošních plánovaných investic českobudějovické nemocnice ve výši přibližně 756 milionů korun budou právě výdaje na nákup, modernizaci a obnovu medicínských přístrojů a technologií tvořit zhruba dvě třetiny,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Kraj je zřizovatelem a akcionářem tohoto zdravotnického zařízení.

Podle Zimoly se modernizace zdravotnických technologií týká jak oblasti léčebné, tak diagnostické. „Nová magnetická rezonance nahradí dosluhující přístroj z roku 2001 a dostupná bude nejen pacientům českobudějovické nemocnice, ale i pacientům dalších zdravotnických zařízení z celého regionu,“ řekl hejtman.

Nemocnice v Č. Budějovicích využívá novou magnetickou rezonanci
Ohodnoťte tento článek!