Nemocnice v Česku dluží stovky milionů korun

Titulní obrázek

„Podle předběžných výsledků dosahuje propad v hospodaření šedesáti milionů korun. K tomu ještě nemocnice čerpala devatenáctimilionový úvěr a kraj jí dal dotaci padesát milionů korun,“ popsala neúnosnou situaci mluvčí středočeského krajského úřadu Berill Mascheková…

Půjčit si peníze, aby vůbec mohlo vyplatit mzdy před Vánoci, muselo vedení benešovské nemocnice. Není to ojedinělý příběh. Podobně špatně je na tom i spousta dalších nemocnic v Česku.

„Podle předběžných výsledků dosahuje propad v hospodaření šedesáti milionů korun. K tomu ještě nemocnice čerpala devatenáctimilionový úvěr a kraj jí dal dotaci padesát milionů korun,“ popsala neúnosnou situaci mluvčí středočeského krajského úřadu Berill Mascheková.

Nové vedení kraje ze špatného hospodaření nemocnice viní její bývalé vedení, kterému šéfoval někdejší krajský zdravotní rada Miroslav Petrík. Toho už vyšetřuje policie.

Jiný kraj, stejný problém

S třicetimilionovým schodkem hospodaří ve středních Čechách také nemocnice v Kolíně, kterou vedl bývalý ministr zdravotnictví Luděk Rubáš. Obrovské problémy působí dluhy z minulosti nemocnici v Žatci v Ústeckém kraji. Do majetku města totiž přecházela neoddlužená a ztráty se od té doby jen hromadily.

Vloni proto muselo dát město mimořádně nemocnici osm milionů, aby mohla i nadále odebírat léky. Hrozilo totiž, že ji dodavatelé přestanou zásobovat. Žateckou nemocnici však provází i smůla. Pro loňský rok se už počítalo s vyrovnaným hospodařením, ale nakonec je vše jinak.

Kvůli nedostatku lékařů muselo vedení zavřít porodnici a nemocnice přišla o další velké peníze. „Je to dost velká částka, která nám velmi chybí,“ prohlásil ředitel nemocnice Zdeněk Bergl.

O kolik přesně zavřením porodnice přišli, ale říci nechtěl. Velké dluhy odhalilo nové vedení kraje také v královéhradeckých nemocnicích.

Zdejší zdravotnický holding, který spravuje všech pět krajských nemocnic, podle bývalé vlády ODS dokázal dostat nemocnice z červených čísel a jejich hospodaření bylo vyrovnané. Sotva se však v říjnových krajských volbách vyměnila garnitura, nyní vládnoucí ČSSD najednou přišla s tvrzením, že holding se naopak potácí v téměř dvousetmilionových dluzích.

„Holding žije v podstatě na dluh,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Dryml. Odvolaný šéf holdingu Rostislav Všetečka označil nyní zveřejněná čísla za nesmysl. V největších problémech je nemocnice v Náchodě, její dluh přesáhl sto milionů korun.

„Jde o kumulované ztráty od roku 2004,“ uvedl její ředitel Miroslav Švábl. Třeba v posledním roce dluhy nemocnice narostly o dvaačtyřicet milionů, a to především kvůli zvýšení mezd personálu. Kostlivce ve skříni v podobě dluhů z minulosti řeší také nemocnice na Pardubicku.

Jen za první tři čtvrtletí loňského roku dosáhla ztráta pěti krajských nemocnic jednaosmdesáti milionů korun. Desetimilionové schodky v hospodaření očekávají také v Karlovarském kraji. Karlovarská krajská nemocnice, která zahrnuje zařízení v Karlových Varech, Sokolově a Chebu, v minulém roce nejspíš hospodařila s padesátimilionovou ztrátou.

Z nejaktuálnějších čísel navíc vyplývá, že k třicátému listopadu minulého roku měla nemocnice závazky vůči dodavatelům ve výši 181 milionů korun, z toho osmaosmdesát po lhůtě splatnosti.

Ještě nemusí omezovat péči

Z dluhů se snaží vyhrabat nemocnice na Vysočině, většinou úspěšně. „Nemocnice se je snaží splácet, což se projevuje na snižování pohledávek. Naštěstí jsme nemuseli omezovat žádnou péči,“ řekla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Dluh narostl v minulém roce jen v jihlavské nemocnici, a to až na více než sto třicet jedna milionů korun. Třicetimilionový propad čekají i v Moravskoslezském kraji.

„Jde o závazky z nákupu speciálního zdravotnického materiálu, léků či krve, které nejsou dostatečně kryty ze zdravotního pojištění. Dostáváme totiž peníze paušálně, takže se nárůst poskytnuté péče projeví až v následujícím roce,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Všech osm krajských nemocnic prý závazky průběžně splácí, jen ve výjimečných případech se dohodly na splátkových kalendářích.

Nejzadluženější

– Nemocnice v Benešově (Středočeský kraj) – propad za minulý rok 129 milionů korun

– Nemocnice v Jihlavě (kraj Vysočina) – dluh 131,6 milionu korun

– Nemocnice v Havlíčkově Brodě (kraj Vysočina) – dluh 100 milionů korun

– Karlovarská krajská nemocnice (nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu) – závazky k 30.11. 2008 ve výši 171 milionů korun

– Zdravotnický holding (sdružuje pět nemocnic Královéhradeckého kraje) – nové vedení kraje tvrdí, že má dluhy 200 milionů

S dluhy úspěšně bojují

– Nemocnice v Nymburce (Středočeský kraj) – město od loňského 1. února splácí šedesátimilionový dluh, podařilo se ho zatím snížit na 22 milionů korun

– Nemocnice Břeclav (Jihomoravský kraj) – ztráta za rok 2008 -12 milionů korun, rok před tím to bylo 39 milionů

– Nemocnice v Kyjově (Jihomoravský kraj) – za leden až září 2008 snížila ztrátu o 22 milionů korun, nyní je v minusu zhruba 5 milionů.

– Fakultní nemocnice Motol (Praha) – hospodaření nemocnice

v roce 2007 skončilo se ziskem 84 milionů. Podobné by to mělo být i za loňský rok

– Nemocnice Hodonín (Jihomoravský kraj) – hospodaření dlouhodobě velmi zadlužené nemocnice se prý novému vedení podařilo dostat z černých čísel.

– Nemocnice Tábor (Jihočeský kraj) – za loňský rok podle odhadů opět skončí v˙plusu

Filip Sušanka, Regionální deník

Nemocnice v Česku dluží stovky milionů korun
Ohodnoťte tento článek!