Nemocnice v Havlíčkově Brodě jde příkladem

Titulní obrázek

V novorozeneckém oddělení brodské nemocnice skončili s používáním pomůcek z měkčeného PVC. Nejmenší pacienti se tak vyhnou kontaktu s nebezpečnými ftaláty. „Tyto látky mohou ve větší koncetraci u malých dětí způsobit poruchy imunitního a hormonálního systému,“ vysvětlil primář dětského oddělení Václav Miláček…

V novorozeneckém oddělení brodské nemocnice skončili s používáním pomůcek z měkčeného PVC. Nejmenší pacienti se tak vyhnou kontaktu s nebezpečnými ftaláty.

Vybudování bezpečného úseku je výsledkem spolupráce nemocnice se sdružením Arnika, které se problematice PVC věnuje již řadu let.

„Riziko zdravotnických pomůcek z PVC spočívá v postupném uvolňování toxických ftalátů během jejich používání. Tyto látky mohou ve větší koncetraci u malých dětí způsobit poruchy imunitního a hormonálního systému,“ vysvětlil primář dětského oddělení Václav Miláček. „Rozhodli jsme se proto zjistit, v jaké míře užíváme pomůcky s ftaláty, a jejich náhradou minimalizovat rizika pro naše malé pacienty,“ dodal. Rozbor zdravotnických prostředků proběhl v listopadu loňského roku. Ukázalo se, že ftaláty obsahuje 25 % pomůcek používaných na novorozeneckém oddělení. Nemocnice okamžitě začala s jejich náhradou. „Jednalo se hlavně o výrobky, které se používají dlouhodobě a jsou zavedeny do těla novorozence jako například transfúzní soupravy, vyživovací sondy a spojovací hadičky,“ vyjmenovala vrchní sestra Jana Niederlová. Havlíčkobrodská nemocnice se tak stala prvním zařízením na Vysočině, které má novorozenecké oddělení zcela bez ftalátů.

Změnu si chválí

Rodiče změnu vítají. „Jedno malé dítě doma mám a s hrůzou sleduji zprávy o nebezpečnách hračkách,“ přiznala maminka Daniela Poláčková. „To, že v nemocnici vybudovali celé oddělení bez nebezpečných materiálů, považuji za výborný krok,“ pochválila.

Nadšení neskrývá ani náměstek hejtmana pro zdravotnictví a životní prostředí Pavel Hájek. „Mám radost z toho, že havlíčkobrodská nemocnice začala systematicky nahrazovat rizikové pomůcky z PVC,“uvedl. „Věřím, žejí budou následovat i další ústavy našeho kraje,“ dodal.

Jeho slova potvrdil ředitel jihlavské nemocnice Martin Šuma. „Omezení počtu pomůcek z PVC je inaším cílem.“

Martina Davidová, Regionální deník

Nemocnice v Havlíčkově Brodě jde příkladem
Ohodnoťte tento článek!