Přejít na obsah

Nemocnice v Hradci a Novém Jičíně porušily zákon

zpět
7.11.2005

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zjistil vážné nedostatky v nemocnicích v Hradci Králové a v Novém Jičíně. Hradecká fakultní nemocnice porušila zákon o zadávání veřejných zakázek, když neoprávněně vyřadila jednoho z uchazečů o dodávku endoskopů. Novojičínská nemocnice musí zaplatit na pokutách 70.000 korun za porušení zákona při dodávce zdravotnické techniky...

Vedle zmíněných případů z poslední doby zjistil úřad pochybení i v ostatních zařízeních, letos celkem v 18 případech. Hřeší především velké nemocnice - Fakultní nemocnice v Ostravě porušila zákon šestkrát, Institut klinické medicíny dostal tři pokuty celkem za celkem 88.000 korun. Zákon letos porušily také Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Baťova nemocnice ve Zlíně a nemocnice v Písku a Mostě.

Zdravotnické zakázky také vyšetřuje policie. Nejvyšší kontrolní úřad například podal trestní oznámení kvůli dostavbě ústecké Masarykovy nemocnice. Kontroloři ústecké nemocnici vytkli, že porušila zákon o veřejných zakázkách, když vybírala

firmu, jež prováděla dostavbu.

Do soutěže se přihlásila dvě sdružení firem, v jednom figuroval Metrostav, ve druhém brněnský Unistav. Výběrová komise Unistav vyloučila kvůli tomu, že nesplnil podmínky soutěže, a zakázku dala firmám sdružených kolem Metrostavu, ačkoli jejich nabídka byla o 300 milionů dražší.

Ministr zdravotnictví David Rath už oznámil, že chce, aby fakultní nemocnice od ledna zveřejňovaly údaje o svém hospodaření. Nemocnice budou muset uvádět veškerá data o nákupech a smlouvách. V Česku je 196 nemocnic, většina v majetku krajů, ministerstvo řídí devatenáct nemocnic.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nemocnice v Hradci a Novém Jičíně porušily zákon

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné