Nemocnice v Kadani přijde o čtyři miliony, dá je ze svých rezerv

peníze, euro

Také kadaňská nemocnice se potýká od Nového roku s výpadkem příjmů z hospitalizačních poplatků, které hradili pacienti. Po zrušení poplatku v hodnotě 100 korun za jeden den tak nemocnice může letos přijít až o 4,4 milionu korun.

Špatný krok

Zrušení poplatku označil ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek za krok špatným směrem. Veřejnost podle něj poplatek za hotelové služby v nemocnici – tedy náklady na lůžko a stravné – chápala a nebránila se mu. Stravovací jednotka navíc činí v současné době 150 korun, takže poplatek pokrýval jen dvě třetiny nákladů.

„Je to pro nás velmi zlé. Po zavedení poplatku před šesti lety nám pojišťovny tento příjem odečetly od úhrad s tím, že právě poplatky tento pokles příjmů kompenzují. Úhradová vyhláška na tento rok však s žádnou kompenzací nepočítá, od pojišťoven dostaneme stejně jako loni. Celkově tak můžeme počítat s propadem příjmů o bezmála 4,5 milionu korun, což činily právě hospitalizační poplatky“ uvedl Mašek.

Od města ne!

Od města, které je zřizovatelem obchodní společnosti Nemocnice Kadaň, ředitel navýšení příspěvku na provoz požadovat nebude. „Rozhodnutí o zrušení poplatků není věcí zřizovatele. Z minulých let máme díky dlouhodobě příznivému hospodaření finanční rezervy. Z nich nyní nahradíme výpadek z příjmů za poplatky. Tímto způsobem ale nemůžeme sanovat chybějící peníze donekonečna. Z rezerv jsme navíc mohli nakoupit potřebné přístroje či vybavení, což nyní nebude možné,“ doplnil Mašek.

Slib ministra

Kvůli zrušení hospitalizačního poplatku budou chybět všem tuzemským nemocnicím dvě miliardy korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přislíbil, že stát tento propad nemocnicím vykompenzuje na přelomu prvního a druhého pololetí tohoto roku. Peníze chce získat legislativní změnou, nikoliv znovuzavedením poplatku. Přednostně chce vyřešit odkup pohledávek zdravotních pojišťoven.

Změna legislativy

“Půjdu cestou změny legislativy. Jestli to bude úhradová vyhláška, nebo nějaká rychlá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, se rozhodnu na základě legislativních analýz,“ řekl Němeček v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize.

Poslanci to nestihli

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici k 1. lednu letošního roku s tím, že pro některé skupiny je „rdousící“. Vreakci na to schválila vláda v demisi premiéra Jiřího Rusnoka novelu ministra zdravotnictví Martina Holcáta s poplatkem 60 korun za jeden den pobytu v nemocnici, přičemž děti měly být od platby osvobozeny.

Sněmovna však novelu nestihla do konce loňského roku projednat, a tak se od 1. ledna neplatí nic. Současná vládní koalice chce navíc do roka zrušit také poplatek u lékaře a za léky. V platnosti by tak zůstal už jen poplatek za ošetření či vyšetření lékařem na pohotovosti.

Ohodnoťte tento článek!