Přejít na obsah

Nemocnice v kraji chce opustit 564 lékařů

zpět
4.1.2011
dokumenty, pero, podpis
zvětšitdokumenty, pero, podpisZdroj: issuing4you.com

dokumenty, pero, podpis | Zdroj: issuing4you.com

 

Osm krajských nemocnic a Městská nemocnice v Ostravě může od 1. března přijít až o 564 lékařů. Alespoň tolik výpovědí zaznamenali do konce prosince loňského roku ředitelé všech devíti nemocnic.

Vážná situace se rýsuje ve Slezské nemocnici v Opavě, kde hodlá odejít 60 procent všech lékařů.

Nejvíce z nich, 17, je ve výpovědní lhůtě na interním oddělení. „Na chirurgii je 14 výpovědí, gynekologicko-porodnické oddělení registruje osm, což je 100 procent, šest lékařů odchází z ortopedie, urologie a dětského oddělení,“ vypočetl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda s tím, že výpovědi se naopak vůbec nedotkly kožního oddělení, stomatologie, patologie, centrálních laboratoří a hematologie.

Právě kvůli vážné situaci ve Slezské nemocnici zaslal opavský primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD) otevřený dopis ministru zdravotnictví.

„Bojíme se, že dojde k naprostému ochromení poskytování zdravotní péče lidem. Je nutné, aby ministerstvo podniklo odpovídající kroky k odvrácení hrozících problémů,“ apeluje v listu.

Více než polovina lékařů hodlá opustit nemocnici v Krnově; tam je nejvíce výpovědí na chirurgii, ortopedii a ARO. Výpovědi od 60 procent lékařů dostal na stůl i ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Jiříček.

„Nejvíce jsou ohroženy klíčové obory jako ARO, chirurgie, interna, neurologie, gynekologicko-porodní,“ vyjmenoval. Ve Frýdku-Místku a Havířově podala žádost o rozvázání pracovního poměru takřka polovina doktorů. Ti se kupříkladu rekrutují z gynekologickoporodního oddělení, ARO, chirurgie, interny či dětského oddělení.

V Bílovecké nemocnici, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj a která je akciovou společností, hodlá odejít polovina lékařů. Většina z nich je z interny a následné péče.

„Krizový scénář? Ten je věcí zřizovatele a ministerstva. Co mám dělat, když mi odejde polovina doktorů? Nic, prostě zavřeme,“ povzdychl si ředitel nemocnice Martin Rais.

Některé nemocnice už připravují krizové scénáře, které budou potřeba v případě splnění hrozeb většiny lékařů. „S největší pravděpodobností přerušíme operativu, zrušíme provoz lůžkových částí a některých odborných ambulancí. Další opatření vyplynou na základě jednání se zřizovatelem,“ vysvětlil mluvčí opavské nemocnice Svoboda. A obdobné informace o přípravě krizových plánů sdělili mluvčí či ředitelé dalších krajských nemocnic.

„Připravujeme přesuny lékařů tak, abychom uměli zajistit chod všech oddělení,“ dodala mediální zástupkyně krnovské nemocnice Eva Kijonková.

Ne každý špitál v kraji se však musí vypořádávat s výpověďmi lékařů. Patří mezi ně například ostravská fakultní nemocnice nebo městské nemocnice v Odrách a Bohumíně.

„Nemáme ani jeden podpis pod akcí Děkujeme, odcházíme, a tím pádem ani jednu výpověď,“ ujistil ředitel bohumínské nemocnice Vojtěch Balcárek.


Autoři

Pavel Karban, Právo

Související články

16.12. Hejtman kontaktoval premiéra Hejtman kontaktoval premiéra
0 příspěvků
14.12. Kraj bere lékaře vážně Kraj bere lékaře vážně
0 příspěvků
18.11. Lékaři Slezské nemocnice: Jsme připraveni dát výpověď Lékaři Slezské nemocnice: Jsme připraveni dát výpověď
0 příspěvků

Komentovat článek: Nemocnice v kraji chce opustit 564 lékařů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice v kraji chce opustit 564 lékařů

Komentáře

dalších 6 komentářů
suzi 5editel Bílovecké nemocnice je tam k čemu ???  | 19. 01. 2011 13:54

Agel neni statni,tam se snizovat platy nebudou a taky maji jine tabulky-jsou to soukrome sektory

Pozorovatell 5editel Bílovecké nemocnice je tam k čemu ???  | 4. 01. 2011 11:08

A není snad první věcí ředitele snažit se sehnat personál??? Jak to že nedal výpověď nikdo u Agelu nebo dokonce v Odrách, Bohumíně ??? Tam to taky řeší hejtman?

Pozorovatell Děsná tragédie.  | 4. 01. 2011 11:06

Bílovecká nemocnice je malé zařízení snd o 2 primariátech. Dávno zaralá na zavření. Tak snad už konečně!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné