Nemocnice v Liberci má 13 návrhů na nový pavilon, žádný optimální

Krajská nemocnice Liberec

Krajská nemocnice v Liberci už má představu o tom, jak by mohl vypadat nový pavilon urgentní medicíny za miliardu korun.

Do architektonické soutěže dostala 13 návrhů, porota z nich vybrala tři nejlepší a další tři ocenila. Žádný z návrhů ale nebyl optimální. ČTK to dnes řekl generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

To ale podle něj od soutěže ani neočekávali. Cílem bylo získat od kvalitních architektů co nejvíce podnětů, které by se daly do projektu zakomponovat. „My víme, které myšlenky chceme převzít z ostatních návrhů, a budeme se snažit přesvědčit vítězné projektanty, aby je zakomponovali do svého. Chceme, aby nám to medicínsky vyhovovalo,“ uvedl Nečesaný.

Vítězem soutěže se stal SIAL, druhý byl Atelier Penta a třetí Domy. Mezi ně a další tři oceněné projekty nemocnice rozdělí na odměnách skoro pět milionů korun, z toho dva miliony získal vítězný návrh. Zatím se ale neví, kdo bude novou nemocnici projektovat. Do jednacího řízení bez uveřejnění postupují první tři ateliéry, jako prvního osloví nemocnice SIAL. „Kdo to bude projektovat, by mohlo být vyřešené do dvou měsíců,“ řekl projektový manažer modernizace nemocnice Luděk Černý.

Zakázku získá ateliér, který bude schopný a ochotný zapracovat do svého návrhu podmínky nemocnice. Do této fáze projektu znovu vstoupí zdravotníci. „Musíme definitivně specifikovat, co kde bude. Zatím to byly jen návrhy, tak docela nahrubo. Teď budeme mnohem detailnější. Do diskuze budou přibrány i sestry,“ uvedl lékařský ředitel nemocnice Richard Lukáš.

Výstavba pavilonu by měla začít v závěru příštího roku v dolní části areálu. Vzniknout by tam měl jednotný příjem, který nemocnice dosud nemá. V šestipodlažním pavilonu s heliportem by měly být centrální příjem, operační sály, ARO, JIP, neurologie, iktová jednotka, traumacentrum i všeobecná chirurgie. V dolní části areálu by měl vzniknout i parkovací dům, jednou z variant je, že by parkoviště bylo pod zemí.

Ohodnoťte tento článek!