Nemocnice v Litoměřicích asi bude hledat strategického partnera

Městská nemocnice v Litoměřicích možná změní právní formu. Příspěvková organizace bude zřejmě hledat strategického partnera, který by zajistil další rozvoj a konkurenceschopnost zařízení.

Město nechce nemocnici, která hospodaří dlouhodobě bez dluhů, prodávat. ČTK to řekla mluvčí radnice Eva Břeňová.

Debata o budoucnosti nemocnice se rozvinula na posledním mimořádném zasedání zastupitelů. Na jednání oznámil Leoš Vysoudil, že na vlastní žádost odchází z funkce člena správní rady a ředitele pro zdravotní péči. Dle svých slov se hodlá věnovat práci lékaře ve své soukromé praxi ve Štětí.

„Dalším důvodem je skutečnost, že nemocnice stojí před řadou problémů, které vyžadují, aby zde působil zdravotní ředitel na plný úvazek. Bylo by z mé strany nezodpovědné, abych v této situaci setrvával ve funkci a věnoval se jí pouze na čtvrtinový výkon, přičemž zaměstnanci byli v minulosti zvyklí na více než stoprocentní výkon,“ uvedl Vysoudil, který upozornil zastupitele na nutnost změny právní formy litoměřické nemocnice, jež je příspěvkovou organizací města.

Podle Vysoudila je nutné výrazněji investovat do stárnoucího objektu a stabilizovat personální situaci v klíčových oborech. „Což bez ekonomicky silného partnera v současných podmínkách českého zdravotnictví nelze dokázat,“ uvedl Vysoudil.

Nemocnice v Litoměřicích funguje dlouhodobě bez dluhů. Ze zveřejněné výroční zprávy za rok 2015 vyplývá, že loni zařízení hospodařilo se ziskem 3,7 milionu korun. Nyní by však mohlo podle radnice hrozit minusové hospodaření, a to kvůli vázanosti na tarifní platy. Ty se loni i letos zaměstnancům nemocnice zvýšily, přesto se podle zprávy z radnice nedaří personální situaci v klíčových pozicích stabilizovat.

„Jde o to, že současné příjmy od zdravotních pojišťoven, regulované současnou vládní politikou, nekryjí zvýšené výdaje nejen na zdravotní péči, ale ani na povinné navýšení tarifních mezd,“ uvedla radnice v tiskové zprávě.

Druhým důvodem k hledání strategického partnera je stáří areálu. Ačkoliv nemocnice investovala v posledních deseti letech více než 300 milionů korun převážně do modernizace zdravotní techniky a vnitřních prostor, podle radnice to nestačí.

Místostarosta Karel Krejza (ODS) navrhl vyhlášení koncesního řízení. Touto variantou se budou zabývat radní na dalším zasedání. Starosta Ladislav Chlupáč (ODS) ujistil, že prodávat nemocnici město nechce.

Městští radní v nejbližší době také rozhodnou o tom, kdo nahradí ve správní radě Vysoudila. Správní rada je tříčlenná, předsedou je radní a zastupitel města Radek Lončák (ODS), ekonomickou stránku má na starosti Vladislav Kestřánek (ČSSD). Mluvčí nemocnice Naděžda Křečková ČTK řekla, že debata o nemocnici se nijak nedotýká provozu. „Na chodu nemocnice se pro pacienty ani pro zdravotnický personál nic nemění,“ uvedla.

Ohodnoťte tento článek!