Nemocnice v Pardubickém kraji se dál propadají do ztrát

Titulní obrázek

Nemocnice zřizované Pardubickým krajem se dál propadají do ztrát. Podle krajského radního pro zdravotnictví jsou potíže nemocnic způsobené zejména povinným zvýšením platů, které nařídil stát, a novým zákoníkem práce…

„Jde o částku mezi 200 až 300 miliony korun. Dramaticky do toho vstupuje zákoník práce a povinnost navýšení mezd bez patřičného navýšení příjmu od zdravotních pojišťoven. Pro zdravotnická zařízení je to velká rána,“ řekl ČTK Janeček.

Nemocnice se zatím snaží obejít ustanovení zákoníku práce o omezení přesčasů zdravotníků uzavíráním souběžných dohod o pracovní činnosti.

Pardubický kraj se loni definitivně rozhodl, že své nemocnice přemění na akciové společnosti. Tím by se vyhnul v budoucnu diktátu státu, který v minulých letech několikrát nařídil zvýšit platy lékařů.

Transformace je naplánována na polovinu tohoto roku. Kraj slibuje, že dodavatelům léků a zdravotnického materiálu zároveň uhradí alespoň část peněz, které jim nemocnice dluží, jinak by riskoval, že na ně firmy dají žádost o vyhlášení konkurzu.

„S přechodem na akciové společnosti bude spojena i částečná úhrada transformačních nákladů. Ty budeme muset zaplatit z úvěru,“ uvedl Janeček.

Pardubický kraj zřizuje pět nemocnic s akutní lůžkovou péčí. V roce 2005 se žádná nevymanila z červených čísel. Největší Krajská nemocnice Pardubice dosáhla při více než miliardových výnosech hospodářského výsledku minus 10,554.290 korun, a prohloubila tak svůj kumulovaný hospodářský výsledek na minus 57,511 milionu korun.

Mezi minus 11 až minus 14 miliony korun se loni pohybovaly také ztráty dalších čtyř nemocnic v Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí.

ČTK

Nemocnice v Pardubickém kraji se dál propadají do ztrát
Ohodnoťte tento článek!