Přejít na obsah

Nemocnice v Pardubickém kraji se dál propadají do ztrát

zpět
21.2.2007

Nemocnice zřizované Pardubickým krajem se dál propadají do ztrát. Podle krajského radního pro zdravotnictví jsou potíže nemocnic způsobené zejména povinným zvýšením platů, které nařídil stát, a novým zákoníkem práce...

„Jde o částku mezi 200 až 300 miliony korun. Dramaticky do toho vstupuje zákoník práce a povinnost navýšení mezd bez patřičného navýšení příjmu od zdravotních pojišťoven. Pro zdravotnická zařízení je to velká rána,“ řekl ČTK Janeček.

Nemocnice se zatím snaží obejít ustanovení zákoníku práce o omezení přesčasů zdravotníků uzavíráním souběžných dohod o pracovní činnosti.

Pardubický kraj se loni definitivně rozhodl, že své nemocnice přemění na akciové společnosti. Tím by se vyhnul v budoucnu diktátu státu, který v minulých letech několikrát nařídil zvýšit platy lékařů.

Transformace je naplánována na polovinu tohoto roku. Kraj slibuje, že dodavatelům léků a zdravotnického materiálu zároveň uhradí alespoň část peněz, které jim nemocnice dluží, jinak by riskoval, že na ně firmy dají žádost o vyhlášení konkurzu.

„S přechodem na akciové společnosti bude spojena i částečná úhrada transformačních nákladů. Ty budeme muset zaplatit z úvěru,“ uvedl Janeček.

Pardubický kraj zřizuje pět nemocnic s akutní lůžkovou péčí. V roce 2005 se žádná nevymanila z červených čísel. Největší Krajská nemocnice Pardubice dosáhla při více než miliardových výnosech hospodářského výsledku minus 10,554.290 korun, a prohloubila tak svůj kumulovaný hospodářský výsledek na minus 57,511 milionu korun.

Mezi minus 11 až minus 14 miliony korun se loni pohybovaly také ztráty dalších čtyř nemocnic v Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nemocnice v Pardubickém kraji se dál propadají…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice v Pardubickém kraji se dál propadají…

Komentáře

dalších 13 komentářů
Re:vy se styďte !  | 22. 02. 2007 19:42

zřejmě působíte v bohatém kraji, odtažen od reality malých, skoro venkovských nemocnic.

ing.Málek to se máte čím chlubit  | 22. 02. 2007 07:58

Děláte to dobrovolně,nikdo vás nenutí,tak nefňukejte,vy doktoři jste schopni ohýbat hřbety,tak proč toho nevyužít.Je to vaše ostuda.

padouch vy se styďte !  | 22. 02. 2007 07:51

Pokud jste lékař a děláte na plný úvazek za 13 tisíc,jste ostuda vy,ukazujete všem,za co je schopen doktor makat,že to zkrátka jde a že jste ochoten se takhle ponížit pro blaho vlků nad vámi!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné