Nemocnice v Plzni otevře stacionář pro seniory, poptávka je velká

senior

Fakultní nemocnice v Plzni dokončila v areálu bývalé vojenské nemocnice ve čtvrti Bory denní stacionář pro seniory, za necelých půl milionu korun pro něj upravila jeden z objektů. O službu, jež má zatím kapacitu 20 míst, už projevilo zájem několik desítek lidí.

Stacionář se otevře příští týden, řekl ČTK Václav Šimánek, ředitel nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením na západě Čech.

„Jde o první vlaštovku. Chceme si tímto vyzkoušet, zda bude o službu zájem,“ uvedl.
Nemocnice využila pavilon, jenž nepotřeboval zásadnější úpravy, objekt je bezbariérový, s výtahem. O seniory, kteří do něj budou docházet, se postará asi deset zaměstnanců. Zajistí je nemocnice, půjde hlavně o pečovatelky. Klienti budou mít k dispozici fyzioterapeuta, ergoterapeuta i další služby, také celodenní stravování, místnost pro společná setkávání i odpočinek.

Centrum setkávání seniorů, jak stacionář Šimánek nazval, má starým lidem pomoci zaplnit denní dobu, kdy jejich nejbližší pracují a oni jsou doma sami. Pokud o službu bude zájem, mohla by nemocnice kapacitu zvýšit až na 70 míst.

Nemocnice plánuje, že zhruba za pět let rozšíří na Borech nabídku sociálních služeb. Připravuje stavbu nového pavilonu chirurgie v hlavním lochotínském areálu a po jeho dostavbě tam přestěhuje některé obory právě z Borů, uvolní tak objekty. „Borský areál je velmi dobře dostupný autobusy a trolejbusy, v klidné části. Využití pro sociální zařízení by bylo ideální,“ uvedl Šimánek. Nemocnice by při tom chtěla spolupracovat s městem a krajem.

Ohodnoťte tento článek!