Nemocnice v případě smrti holčičky nechybovala, řekl znalec

Znalci neshledali pochybení v postupu Fakultní nemocnice v Hradci Králové v péči o jednadvacetiměsíční holčičku, která zemřela v roce 2008. U Krajského soudu v Hradci Králové to řekl jeden ze zpracovatelů znaleckého posudku Vratislav Smolka.

Rodina zemřelé tvrdí, že nemocnice podávala dítěti nadměrné dávky tekutin a zbytečně vysoké dávky sodíku. U soudu požaduje tři miliony korun.

„Postup nemocnice odpovídal klinickému stavu dítěte,“ řekl Smolka, který dodal, že podání roztoků považuje za zcela správné. U dítěte se podle něj jednalo o poruchu energetického metabolismu, který způsobila dodatečně zjištěná mitochondriální porucha.

Smolka ale u soudu nemocnici vytkl, že nebyla dostatečně vedena zdravotnická dokumentace. Připustil také, že lékaři měli častěji sledovat hodnoty sodíku.

Holčička byly převezena do hradecké fakultní nemocnice ve vážném stavu v únoru 2008 ze svitavské nemocnice. Lékaři jí podávali roztoky se sodíkem, které se používají při léčbě acidózy, dítě však přesto zemřelo. Soudce Jan Fifka dnes novinářům řekl, že hlavní líčení bude po dnešním dokazování odročené na další termín.

Ohodnoťte tento článek!