Přejít na obsah

Nemocnice v U. Hradišti poprvé léčila transplantací stolice

zpět
21.3.2017
*lékaři, chirurgové, operace
zvětšit*lékaři, chirurgové, operaceZdroj: Shutterstock

*lékaři, chirurgové, operace | Zdroj: Shutterstock

 

Lékaři Uherskohradišťské nemocnice poprvé provedli fekální bakterioterapii, která může vyléčit opakující se záněty střev. Tuto terapii použili jako první a zatím jediní ve Zlínském kraji.

Terapie spočívá v transplantaci stolice získané od příbuzných i nepříbuzných dárců, u kterých se očekává, že nemají antibiotiky narušenou skladbu stolice, řekla mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská. „Stolice se po odběru rozpustí v solném roztoku, odfiltrují se pevné části a připravený roztok se podá sondou do tenkého nebo tlustého střeva. Účelem je rozmnožení zdravých bakterií a zabránění dalších opakování zánětlivých průjmů,“ uvedla mluvčí.

Zánět střev způsobený bakterií Clostridium difficile je infekční choroba, která se může projevit pouze jako průjem, nebo i život ohrožující nemoc, jež se může opakovat a člověka vysiluje fyzicky i psychicky. „Je to především problém oslabených imobilních pacientů staršího věku ležících v nemocnici delší dobu, kteří jsou opakovaně léčeni antibiotiky. Dojde u nich k poruše rovnováhy střevní mikroflóry, což se projeví někdy až těžkým zánětem střev. V léčbě často nezabírají ani vzácná drahá antibiotika,“ uvedla primářka infekčního oddělení nemocnice Eva Černá. Při těchto opakujících se zánětech střev se používá fekální bakterioterapie.

Metoda byla popsána již v roce 1958, používá se však spíše výjimečně. „Pro mnohé je představa přijetí stolice do těla odpuzující. Spíše s ní souhlasí jedinci, které nemoc velmi sužuje. Určitě však má budoucnost, především proto, že je levná a lze pomoci ní zvládnout infekci, na kterou prakticky nic nezabírá. Je spíše náročná organizačně a časově, velmi důležitá je také správná komunikace s pacientem a jeho rodinnými příslušníky,“ uvedla primářka.

Lékaři infekčního oddělení zatím terapii použili jedenkrát u pacienta, který trpí těžkou nevyléčitelnou chorobou a měl opakované průjmy. „Byli jsme úspěšní, ohledně průjmů je již druhý rok bez potíží. V budoucnu tuto metodu chceme po dokončení erudice mladých lékařů u vytipovaných pacientů běžně používat,“ uvedla Černá.

Na používání terapie se chystá i Vsetínská nemocnice. „Jsme připraveni tuto metodu realizovat, máme zpracovánu metodiku, vše nachystáno. V současné době nemáme pacienta pro tuto metodu, léčbu se daří zvládnout běžnými postupy,“ řekla mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.


Komentovat článek: Nemocnice v U. Hradišti poprvé léčila…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Nemocnice v U. Hradišti poprvé léčila…

Komentáře

1 komentář
Emilie Bártová Nemocnice Uherské Hradiště poprvé léčila transplantací stolice - clostridii  | 7. 04. 2017 20:38

Vážení, chtěla bych upozornit čtenáře vašeho článku na internetu a také čtenáře MFDnes a Práva, že Uherskohradišťská nemocnice jako první v kraji neprovedla fekální transplantaci při clostridii, ale primařka zlínské krajské nemocnice TB již po vánocích roku 2014. Tou pacientkou jsem byla já, za což paní primařce budu neustále děkovat. V říjnu 2014 jsem byla na operaci a z důvodu možné infekce mě byla podána antibiotika /běžný pooperační způsob/. Do tří dnů jsem dostala opakovaně silné průjmy, nedařilo se to nijak zastavit. Měla jsem bolesti břicha, narušenou krvetvorbu. Nepomohla ani transfuze krve. Během měsíce jsem ubyla na váze 10 kg. Na infekčním oddělení se o mě velice dobře starali a podávali všechny dostupné léky. Průjem se pozastavil, ale za 2-3 dny jsem jej dostala znovu. Paní primařka doporučila mé dceři, zdrav. sestře, aby mě vámi popisovaným způsobem věnovala "zlatou kuličku". Po aplikaci jsem měla ležet asi 30-40 minut. Po té jsem delší dobu brala Mutaflor. Je to již dva a půl roku a díky této léčbě nemám žádné problémy, nesmím jen udělat nějakou dietní chybu .

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné