Nemocnice váhají, pacienti za dražší péči platit nemusí

Za luxus v řadě českých nemocnic pacienti platit nemusí. A to přesto, že podle vyhlášky ministra zdravotnictví Leoše Hegera mohla zdravotnická zařízení již od 1. ledna zpoplatnit některé druhy kvalitnějších čoček, vakcín nebo sáder.

Podle průzkumu deníku Aktuálně.cz ale této možnosti využil jen nepatrný zlomek nemocnic.

Redakce oslovila vedení zhruba tří desítek zejména fakultních a krajských zdravotnických zařízení a naprostá většina z nich odpověděla, že zpoplatnění 18 položek, které jsou od začátku roku 2012 označovány za nadstandardní, o několik týdnů odkládají.

Tam, kde si ale jejich vedení pospíšilo, musí lidé za lehké sádry vytáhnout z peněženky až 730 korun. Ceny za lepší nitrooční čočky dosahují i k 20 000 korun.

Čočky za 20 tisíc, ale i zadarmo

Z průzkumu také vyplynulo, že pouze v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a strakonické nemocnici musí lidé platit za lepší očkování, čočky a sádry.

Další zdravotnická zařízení nabízí jen některé položky ze seznamu ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

V Thomayerově nemocnici stojí odlehčené sádry 300 až 400 korun, v Karlových Varech pak od 520 do 650 korun.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc podle mluvčího Egona Havrlanta lidé hradí za kvalitnější čočky od 7850 do 20 tisíc korun. Za lehčí sádry tu zaplatí od 45 do 730 korun. Ve strakonické nemocnici za ně musí pacienti vytáhnout z peněženky od 100 do 600 korun.

Lepší čočky jsou tu ale tento týden zadarmo. „Ještě existuje malá zásoba z loňských dodávek, které byly pod limitem hrazeným ze zdravotního pojištění,“ řekl pro Aktuálně.cz ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

Ceny zkontroluje finanční úřad

Zda jsou ceny, které si již jednotlivé nemocnice stanovily, morální, bude podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně kontrolovat finanční úřad.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!