Přejít na obsah

Nemocnice válčí s ministerstvem. O poplatky

zpět
3.1.2008

"Musel jsem na Nový rok navštívit pohotovost. Zaplatil jsem 90 korun, ale pak mě čekal šok. Z pohotovosti mě poslali na další dvě vyšetření v rámci nemocnice, ale tam jsem musel zaplatit další peníze, a to dvakrát devadesát korun," rozčiluje pacient z Ústí nad Labem...

Některé nemocnice zpoplatňují vyšetření na pohotovosti několikrát. Ministerstvo zdravotnictví to odmítá

Zmatky, nepřehlednost a spory mezi nemocnicemi a ministerstvem zdravotnictví. Ty provázejí první dny výběru devadesátikorunového poplatku na pohotovostech ve zdravotnických zařízeních. „Musel jsem na Nový rok navštívit pohotovost. Zaplatil jsem 90 korun, ale pak mě čekal šok. Z pohotovosti mě poslali na další dvě vyšetření v rámci nemocnice, ale tam jsem musel zaplatit další peníze, a to dvakrát devadesát korun,“ rozčiluje se František Strnad z Ústí nad Labem. Návštěva v Masarykově nemocnici ho tak vyšla na tři stovky.

Podobně na tom byli manželé Kuljovští z Brna. „Manžela z příjmu v Úrazové nemocnici poslali na chirurgii. Zaplatili jsme 180 korun a strávili tam několik hodin,“ popsala Deníku situaci Hana Kuljovská. Stejné zkušenosti mají i pacienti pražské Bulovky a dalších zařízení. Mnohé nemocnice totiž začaly vybírat poplatek 90 korun za pohotovostní ošetření na každém oddělení.

„To je špatně. Pokud člověk musí vyhledat pohotovost, zaplatí jen jednou, a to 90 korun. Kolik oddělení v nemocnici navštíví, je vedlejší. Musí být ovšem stále v rámci pohotovosti v jednom zařízení,“ vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Ale nemocnice si stojí na svém. Tvrdí, že tento systém doporučilo v prvním metodickém pokynu samo ministerstvo. „Zákon jasně říká, že návštěva lékaře a klinické vyšetření jsou zpoplatněny. A to se vztahuje i na pohotovost. Tam je pacient také ošetřen a lékař mu provede klinické vyšetření. A to, že pacient musí zaplatit, je normální,“ sdělil Deníku mluvčí pražské nemocnice Bulovka Petr Mach. To, že by si nemocnice zákon svévolně vykládala, odmítá. Ministerstvo zdravotnictví proto bude kvůli zmatkům a nejasnostem zasílat vedení nemocnic podrobnější metodické pokyny a další výklad zákona. „My si na něj počkáme, ale rozhodně ho podrobíme právní analýze. Zpoplatnění pohotovosti na všech odděleních nemocnice, to je postup v souladu se zákonem a budeme tak postupovat i nadále. Jinak bychom tuto normu porušili,“ dodal Mach.

Jitka Zadražilová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnice válčí s ministerstvem. O poplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice válčí s ministerstvem. O poplatky

Komentáře

dalších 12 komentářů
Insider Re:ÚPS  | 4. 01. 2008 08:18

Vždy v minulosti při dotazu na ministerstvo zdravotnictví k upřesnění nějakého zákona (jak se to které ustanovení vykládat) jsme byli vždy odkázáni na to, že o výkladu zákona rozhodují soudy (a nikdo jiný). A najednou ministerstvo (nebo jen jeho zřejmý šéf Cikrt) nejlíp ví, jak to podle zákona má být.

Pomoc Re:Re:Ale zde je jasné, že nemocnice neuvažují  | 3. 01. 2008 22:57

Neotřesitelná moc ?

Milan Re:Ale zde je jasné, že nemocnice neuvažují  | 3. 01. 2008 22:30

takže ty chceš "inženýre" urážet. Dobře. Ty myslící pitomče. Myslím, že se s tebou jinak jednat ani nedá.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné