Nemocnice ve Šternberku začala odebírat krev z pupečníku

krev, krvinky

Pupečníkovou krev, která se používá například k léčbě nádorových onemocnění či vrozených poruch imunity, mohou nově darovat rodičky v Nemocnici Šternberk. Tuto možnost v současné době nemocnice nabízí jako jediná v kraji, zřejmě do konce roku by ale odběry měli obnovit také v olomoucké fakultní nemocnici. ČTK to řekli mluvčí obou zdravotnických zařízení.

Ve šternberské nemocnici začali pupečníkovou krev odebírat v polovině července a dosud tam provedli 21 odběrů. Krev je bohatá na buňky zajišťující krvetvorbu, takže může sloužit jako náhrada kostní dřeně při léčbě akutní leukemie a dalších onemocnění.

„Snažíme se budoucí maminky o možnosti darování pupečníkové krve informovat již během těhotenství. Rodička se pak sama rozhodne, zda pupečníkovou krev nechá zlikvidovat jako biologický odpad, nebo ji anonymně daruje, či si ji nechá uskladnit pro vlastní potřebu,“ řekl primář gynekologického oddělení Marek Vaca. Podle něj rodiček, které se rozhodnou darovat krev, postupně přibývá.

Pupečníková krev pak putuje do české banky pupečníkové krve, která spolupracuje s ostatními bankami pupečníkové krve po celém světě. „Krev odebraná v naší nemocnici tak klidně může zachránit život pacientovi na druhém konci světa,“ doplnil primář.

Pupečníková krev se odebírá do speciálního vaku po narození miminka, když je přestřižen pupečník. Odběr není nijak bolestivý a maminku nijak nezatěžuje. Z jednoho odběru získají lékaři zhruba 60 až 120 mililitrů krve. Vzorek pak putuje na bakteriologické vyšetření a další testy. Je-li vše v pořádku, je krev do 48 hodin po odběru zamražena a uchována.

Pupečníkovou krev odebírali v minulosti také v olomoucké fakultní nemocnici, loni ale odběry zastavili kvůli změnám v legislativě. „Firma, která provádí zpracování a uskladnění pupečníkové krve, musela splnit nové podmínky Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Také naše nemocnice jako jedno z odběrových míst musela provést některé úpravy v rámci nové vyhlášky. V současné době ještě probíhají nutné administrativní kroky a odběry pupečníkové krve bychom pravděpodobně měli obnovit ještě do konce tohoto roku,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

V současnosti existuje 44 bank pupečníkové krve v celkem 26 zemích světa. Česká banka pupečníkové krve má tři zpracovatelská centra, a to v Praze, Brně a Hradci Králové.

Ohodnoťte tento článek!