Nemocnice ve Stodu opravuje za 29 milionů zastaralé operační sály

operační sál, operatér, chirurgové, operace

Zastaralé a moderním požadavkům neodpovídající operační sály začala kompletně rekonstruovat nemocnice ve Stodu na Plzeňsku. Rekonstrukce bude ve dvou etapách pokračovat do března, pacientů se dotkne jen okrajově s výjimkou porodnice, která se krátkodobě uzavře.

Informoval o tom ČTK ředitel nemocnice Alan Sutnar. Rekonstrukce chirurgických, gynekologických a porodních sálů a vzduchotechniky celého traktu vyjde na 29 milionů korun. Uhradí je vlastník nemocnice – Plzeňský kraj.

Sály pocházejí z 50. let minulého století, kdy byla nemocnice postavena. Rekonstrukce zahrnuje také nákup nových zdravotnických technologií. Nemocnice navíc plánuje pořídit příští rok počítačovou tomografii (CT), myčku na endoskopy, bicyklový ergometr pro vyšetření srdce při zátěži a laparoskopickou věž, vše celkem za 16 milionů korun. „I když se sály průběžně upravovaly a dovybavovaly přístroji, tak již jako celek neodpovídají současným požadavkům a vývoji medicíny,“ uvedl Sutnar.

Stavební práce zaznamenají pacienti okrajově, protože sály jsou v jiném traktu než ambulance a lůžkové stanice. „Postupně se ale omezí plánované operace. Ty se už od října domlouvají na jiné vhodné termíny. Akutní operativa se přerušovat nebude,“ řekl Sutnar. Rekonstrukce začala na chirurgických sálech v druhém poschodí, v lednu se práce přesunou na sály gynekologické o patro níž.

V druhé etapě se krátkodobě uzavře porodnice. Nastávající rodičky bude nemocnice předem informovat na svém webu a prostřednictvím ošetřujících gynekologů ve spádové oblasti. Po dobu omezení se bude o rodičky připravena postarat porodnice v Domažlicích a v Plzni.

Nemocnice ve Stodu je jednou ze čtyř akutních nemocnic vlastněných Plzeňským krajem. Poskytuje lékařskou péči lidem ze spádových oblastí někdejších okresů Plzeň-jih, Plzeň-sever, Domažlice a významné části okresu Tachov. Má pět samostatných lůžkových oddělení s celkem 212 lůžky.

Ohodnoťte tento článek!