Nemocnice ve Stodu rekonstruovala porodnici a operační sály

chodba, nemocnice

Kompletní rekonstrukci operačních sálů a porodnice dokončila v těchto dnech nemocnice ve Stodu na Plzeňsku. Chirurgické a gynekologické operační sály, porodnice a vzduchotechnika prošla obnovou za zhruba 35 milionů korun, které zaplatil zřizovatel nemocnice, Plzeňský kraj.

Za poslední dva roky dalo hejtmanství do nejmenší a asi nejzastaralejší ze svých akutních nemocnic kolem sta milionů korun, řekl ČTK ředitel nemocnice Alan Sutnar.

„Sály se rekonstruovaly totálně, šlo se až na obvodové zdi a vše se udělalo nové. Dosavadní sály byly ještě původní z poloviny 60. let, kdy se nemocnice budovala. I když se průběžně upravovaly a dovybavovaly přístroji, tak jako celek neodpovídaly současným požadavkům,“ řekl.

Plný provoz zahájí porodnice a gynekologie za týden. Po opravě má nemocnice dva chirurgické sály, jeden gynekologický, dva menší zákrokové sály a dva porodní sály. Ve Stodu provedou lékaři ročně kolem 1500 operací, porodnice měla loni přes 400 porodů, což bylo i přes obecný pokles porodnosti o třetinu více než v roce 2013. Spádová oblast zahrnuje kromě jižního Plzeňska také Tachovsko, kde nemocnice není.

„S omezením provozu nám teď ubyly porody i operace. Věřím ale, že se k nám vrátí nejen rodičky i pacientky ze spádových oblastí, ale že moderní prostředí přitáhne i víc žen z Plzně a dalších přilehlých regionů,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Jakub Mach. Nemocnice využila omezeného provozu při rekonstrukci sálů a za 0,4 milionu korun z vlastního rozpočtu provedla úpravy i v lůžkové části.

Kromě stavebních prací v operační části kraj letos do nemocnice investoval s podporou státní dotace 19,5 milionu na zateplení, je připravena také nástavba lůžkového traktu nemocnice. Vyjde na 11,5 milionu korun a do nového podkroví se má do konce roku přestěhovat administrativní a technické zázemí nemocnice a bude tam prostor pro vzduchotechniku nové jednotky intenzivní péče, která se také připravuje. Nemocnice si také pořizuje z peněz od kraje počítačovou tomografii CT za zhruba 18 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!