Přejít na obsah

Nemocnice Vítkovice nebude ženě za údajnou chybu u porodu platit

zpět
3.3.2011
soud
zvětšitsoudZdroj: www.hrs.ualberta.ca

soud | Zdroj: www.hrs.ualberta.ca

 

Vrchní soud v Olomouci zamítl žalobu Renaty Adamčíkové, která žádala po Vítkovické nemocnici milion korun za údajné pochybení zdravotnického personálu při porodu její dcery.

Dítě bylo přiškrceno pupeční šňůrou a je těžce postižené. Částku ženě sice již dříve přiznal ostravský krajský soud, nemocnice se však proti verdiktu odvolala a uspěla.

Podle předsedy senátu Jana Zavrtálka žádný znalecký posudek neuvedl, že by žena nebyla léčena v souladu s poskytováním lékařské péče. „Výsledky znaleckých posudků jsou pro nás podstatné,“ uvedl předseda senátu. Podle mluvčího vrchního soudu Petra Angyalossyho nebylo prokázáno, že nemocnice postupovala při porodu v rozporu se zákonem. „Ženě tak nepřísluší žádná majetková ani nemajetková náhrada,“ doplnil mluvčí.

Právní zástupce ženy Petr Vysoudil s rozhodnutím soudu spokojen není. Uvedl, že zřejmě podají ještě dovolání. Podle něj znalecké posudky naopak vypovídají o tom, že nemocnice v rámci poskytování péče vůči jeho klientce nepostupovala svědomitě. „Mám za to, že mluví o závažném pochybení nemocnice například v tom, že neprovedla vyšetření, které by prokázalo, že císařský řez byl proveden včas,“ uvedl právní zástupce.

Případ je sedm let starý. Žena měla bezproblémové těhotenství. V únoru 2004 však nastaly při porodu komplikace, za které podle jejího názoru mohl zdravotnický personál neodborným postupem. U dcery, která se jí poté narodila, došlo k závažnému porušení centrální nervové soustavy. Holčička bude po celý svůj život slepá, hluchá, němá, s mentální vyspělostí na úrovni tříměsíčního kojence a potřebuje permanentní každodenní péči.

Právní zástupkyně Vítkovické nemocnice Petra Ondrušková ve svém odvolání tvrdila, že zdravotnický personál žádné povinnosti neporušil. Podle ní byly ženě pravidelně měřeny ozvy plodu. Když byly sníženy, začali pracovníci nemocnice okamžitě jednat a do 25 minut bylo dítě na světě. Poukazovala dnes i na to, že narozené dítě předali k další hospitalizaci do Fakultní nemocnice v Ostravě v dobrém zdravotním stavu a k jeho zhoršení došlo až několik hodin po přijetí do tohoto zařízení.

Podle Vysoudila byla však novorozenecká péče o holčičku v pořádku. Vítkovická nemocnice podle něj naopak pochybila v tom, že žena byla po zavedení čípku místo hospitalizace poslána domů. Navíc chybí i předepsané vyšetření, které by prokázalo délku zadušení dítěte.

Upozornil také na to, že znalci měli ztíženou situaci, kterou však jejich strana nezavinila. Zdravotnická dokumentace Adamčíkové byla totiž nedostatečná, chyběl porodopis, grafické údaje byly po letech nečitelné a u ručně připsaných záznamů chybělo jméno i podpis. Soudci sice připustili, že zdravotní dokumentace ženy nebyla vedena v pořádku, ale příčinou souvislost se zaškrcením dítěte to podle nich nemá.


Komentovat článek: Nemocnice Vítkovice nebude ženě za údajnou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné