Přejít na obsah

Nemocnice vrátí peníze lidem, kteří platili opakovaně 90 korun

zpět
4.1.2008

Nemocnice vrátí peníze pacientům, kteří zaplatili při jedné návštěvě pohotovosti opakovaně 90 korun. Někde se stalo, že lidé platili u vstupu do areálu a pak znovu na jiném místě. Podle ministerstva zdravotnictví si nemocnice chybně vyložily zákon...

„Pacienti, kteří na pohotovosti zaplatili 90 korun, neplatí další poplatky, jsou-li z pohotovosti posláni ke specialistovi,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Problémy začaly na Nový rok a pokračovaly 2. ledna. Proto ministerstvo sdělilo nemocnicím, že nepostupují správně. Zašle jim podrobný pokyn, jak poplatky vybírat.

„Těch 90 korun budeme vracet. Máme speciální reklamační okénko hned vedle cizinecké recepce, kde to bude možné,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Dodal, že u tohoto okénka budou moci lidé vracet i třicetikorunové lístky, které si nakoupili do zásoby, a pak zjistili, že tolik vyšetření nepotřebovali.

Za ošetření v ambulanci v běžných denních hodinách se platí i v nemocnici 30 korun. Když v jednom dni obejde pacient více lékařů, například oční, gynekologii a alergologii, v každé ambulanci dá 30 korun. Když přijde na pohotovost, třeba s úrazem, a vyšetří ho lékaři ve více ambulancích, měl by dát 90 korun jen jednou. „Vybírá se jen při prvním vstupu do nemocnice, pak už ne,“ shrnul Ludvík.

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Jan Bříza řekl, že ze zákona je jasné, že se na pohotovosti nevybírá 90 korun, když následuje hospitalizace.

Pokud pacient projde dvěma ambulancemi, v první zaplatil a byl poslán dál, a teprve druhé vyšetření v další ambulanci potvrdilo, že je nutná hospitalizace, neměl by podle nového výkladu ministerstva už platit. Pokud platil, měl by dostat původní poplatek zpět.

„Vydali jsme pokyn nevybírat opakovaně, když pacient jde z jedné ordinace do druhé,“ potvrdil Bříza. Podle něj mají mnoho nejasností o platbách i pacienti. Například muž, který přišel z pohotovosti v Motole na další vyšetření do VFN, se zlobil, že zde také musí platit.

Platbám na pohotovosti se brání nejčastěji lidé posílení alkoholem. Naopak důchodci, kteří mívají hluboko do kapsy, mají peníze připravené. „Jedna starší paní přinesla v obálce hromadu padesátníků a omlouvala se za to,“ poznamenal Bříza.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nemocnice vrátí peníze lidem, kteří platili…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice vrátí peníze lidem, kteří platili…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Jiri Wicherek Jako pomerne pikantni  | 4. 01. 2008 13:46

se mi jevi skutecnost, ze problemy nastaly ve FN Motol. Vzdyt ktera jina nemocnice, nez primo rizena Mzd., by mela vedet, jak si ma dle zameru ministra pocinat?:-))) Ze by pod svicnem...?:-))

Jiri Wicherek Ad  | 4. 01. 2008 11:55

"Pacienti, kteří na pohotovosti zaplatili 90 korun, neplatí další poplatky, jsou-li z pohotovosti posláni ke specialistovi," vysvětlil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Problémy začaly na Nový rok a pokračovaly 2. ledna. Proto ministerstvo sdělilo nemocnicím, že nepostupují správně. Zašle jim podrobný pokyn, jak poplatky vybírat." Doufam, ze mluvci MZd. je schopen rozlisit "pohotovost" a LSPP. To prvni se, dle meho soudu, tyka pouze UPS v nemocnicich (ministerstvo tez hlasi, ze pokyn bude odeslan nemocnicim). Tzn. ze, dle meho vykladu, na LSPP by mel nemocny platit 90 Kc vzdy (nebyl-li od poplatku osvobozen), bez ohledu na to, zda byl odeslan k dalsimu vys. ci nikoli. Je-li tomu jinak, melo by o tom MZd. urychlene informovat provozovatele LSPP.

Lékař Poplatky ÚPS  | 4. 01. 2008 10:37

Je zajímavé, že během dne dle zákona lze vybírat 30 Kč poplatek u všech klinických vyšetření dle odborností. V případě ÚPS to prý nejde - zákon ovšem nic takového neuvádí (doporučuji si ho přečíst na stránkách mvcr.cz). Jde jen o výklad MZ, které se zaleklo, kolik by to najednou museli pacienti platit při ÚPS,protože opravdu řadu potíží nevyřeší jen jedna odbornost. Ostatně během dne by podobné potíže vyšetřovala jistě podobná řada lékařů a zde je možné vybrat vždy 30 Kč poplatek. To je ale zajímavý zákon? Doufejme, že lidé nezačnou v noci chodit do nemocnic se nechat vyšetřovat u různých odborností, protože to pro ně bude levnější a časově méně náročnější. V opačném případě se z toho v nemocnicích asi po....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné