Nemocnice Vrchlabí zřejmě ztratí kredit

Titulní obrázek

Likvidace většiny primariátů hrozí Česko-německé horské nemocnici Krkonoše ve Vrchlabí. Studie krajského úřadu, vykusující za cenu 45 miliónů korun z nemocničního koláče rozinky v podobě zlomku dosavadních medicínských oborů, znamená ztrátu kreditu nemocnice…

Statut nemocnice zahrnuje minimálně čtveřici primariátů – především internu, chirurgii, gynekologii a dětské oddělení. Kraj počítá ve Vrchlabí maximálně s internou doplněnou optimálním počtem lůžek následné péče a možná chirurgií.

„Místo nemocnice by vzniklo zdravotnické zařízení odpovídající potřebám kraje. Jiná varianta hovoří o vyrovnávacích příspěvcích nemocnici, která by zůstala v nynější podobě. Výši příspěvků bychom stanovili podle hodnoty výkonů spadajících do kategorie veřejné služby,“ potvrdil náměstek hejtmana Josef Táborský (ČSSD).

„Dovedu si představit, že by se špitál změnil v detašované pracoviště některé z nemocnic krajského holdingu. Zůstat by ale měla minimálně interna, následná péče a vzhledem k horské oblasti chirurgie s traumatologií,“ řekl starosta Vrchlabí Jan Sobotka (ZVON).

Úřednici kraje v případě odkupu nepočítají s porodnicí. Tu neupřednostňuje ani vrchlabská radnice. Nemocnice přitom porodnické oddělení, vyhledávané rodičkami z celé republiky, po téměř dvouleté odstávce loni na podzim znovu otevřela. „Myslím, že porodnice není v současnosti pro Vrchlabí nezbytná,“ domnívá se Sobotka.

Ekonomická studie kraje na 45 miliónů korun, zprvu mylně interpretovaná jako znalecký posudek, stojí v ostrém kontrastu s posudkem majitele vrchlabské nemocnice Alexandra Seidla. Posudek Seidlova znalce stanoví za celou nemocnici cenu téměř 127 miliónů.

„My to hodnotíme z pohledu účelnosti. Nikoliv podle administrativní hodnoty všech nemovitostí, z nichž mnohé nepotřebujeme. Chceme pouze služby, které jsou pro krajské zdravotnictví žádoucí. Pokud tam navíc budeme chtít provozovat kvalitní služby, nezbude než nemocnici oddlužit a investovat v horizontu pěti let osmdesát miliónů korun, což studie zohledňuje,“ tvrdí vicehejtman Táborský. Zbytek nemocnice by pak patrně čekal zánik spojený mj. se ztrátou řady pracovních míst.

„Neexistuje žádný jiný znalecký posudek než na téměř 127 miliónů korun. Majitel nemocnice si nechá prověřit postup kraje, zda nejde o nekalou soutěž a úmyslné poškozování soukromé nemocnice. Bez každoroční šestimiliónové dotace nejsme schopni zajistit provoz nemocnice v plném rozsahu,“ prohlásil její ředitel, vicehejtman a senátor Vladimír Dryml (ČSSD).

Majitel Seidl nevylučuje ani prodej jednotlivých, pro záměr kraje potřebných, objektů nemocnice. Ty však hodlá prodat pouze na základě odpovídajícího znaleckého posudku a nikoliv podle ekonomické studie kraje.

Vladislav Prouza, Právo

Nemocnice Vrchlabí zřejmě ztratí kredit
Ohodnoťte tento článek!