Nemocnice vylepší za peníze EU kardiocentra

euro

Nemocnice letos chystají rozsáhlé investice do vybavení center léčících srdeční choroby. Mohou totiž využít grantů Integrovaného operačního programu pro kardiocentra Evropské unie, ze kterého může do českých nemocnic připlynout v přepočtu 1,4 miliardy korun.

Nárok na dotace z eurozdrojů bude mít podle informací deníku E15 sedmnáct nemocnic. Jedenáct z nich, takzvaná komplexní kardiovaskulární centra, získá po 80 milionech korun, Jihlava, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a Ústřední vojenská nemocnice v Praze, kterým chybí v centrech kardiochirurgie, dostanou každá o dvacet milionů méně.

„Využití peněz bude přesně dané. Musejí se použít na nové vybavení nebo na modernizaci stávajících přístrojů,“ potvrdila deníku E15 mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Karla Havlíková.
Pro řadu nemocnic budou evropské peníze jedinou možností, jak dostat vybavení kardiocenter na evropskou úroveň.

„Je pravda, že nebýt evropských fondů, do kardiologie bychom asi neinvestovali. Jednoduše nejsou peníze,“ říká mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

Také ostatní nemocnice potvrzují, že díky eurofondům je kardio- logie jedním z mála oborů, do kterých se letos chystají investovat.

„Ačkoli je plzeňské kardiocentrum špičkově vybaveno už dnes, byla by škoda nevyužít evropských peněz, když na ně můžeme dosáhnout,“ říká Renata Jenšíková z plzeňské fakultní nemocnice. V olomouckém kardiocentru je naopak vybavení tak zastaralé, že by do něj musela nemocnice investovat v každém případě.

Nemocnice vybralo ministerstvo zdravotnictví na základě auditu, který provedlo loni. Komise hodnotila personální i technické vybavení, důležité bylo i rozmístění kardiovaskulárních center po celé republice. Na jedno komplexní kardiocentrum připadne milion obyvatel.

Například obyvatelé severního pohraničí tak budou muset jet na voperování by- passu buď do Prahy, nebo do Plzně, protože žádná ze severočeských nemocnic statut komplexního centra pravděpodobně nezíská.

Teď se čeká, až ministerstvo oficiálně ustaví síť kardiocenter a vyzve nemocnice k čerpání z fondů. To se stane pravděpodobně v pondělí. Pak nemocnice rozjedou jednání, z jakých zdrojů budou projekty spolufinancovat.

Ministerstvo zdravotnictví už vytvořilo v minulosti síť onkologických center. Lékaři v nich mají k dispozici díky evropským dotacím špičkovou techniku k léčbě nádorových onemocnění. Stejný scénář použije stát v případě kardiocenter a v dohledné době i plánovaných iktových center, léčících cévní mozkové příhody.

Centralizaci kardiovaskulární péče dlouhodobě doporučuje i Evropská unie. Na infarkt či jiná onemocnění srdce zemře v Česku každý rok přes padesát tisíc obyvatel.

Ohodnoťte tento článek!